Home Kultuur Muusika FOTOD I Tallinna traditsioonilisel hingedepäeva kontserdil kõlasid Bach ja Pärt
FOTOD I Tallinna traditsioonilisel hingedepäeva kontserdil kõlasid Bach ja Pärt

FOTOD I Tallinna traditsioonilisel hingedepäeva kontserdil kõlasid Bach ja Pärt

2. novembril toimus Tallinna Jaani kirikus traditsiooniline hingedepäeva kontsert, kus dirigent Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester esitasid Martin Lutheri tekstidele loodud Bachi kantaate, Bachi üht tuntuimat „Brandenburgi kontserti nr 4“ ja Arvo Pärdi teost „Kollaaž teemal B-A-C-H“.

Tõnu Kaljustet koos Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga peetakse maailmas hinnatud Pärdi ekspertideks. Hingedepäeva kontserdil nende esituses kõlanud teose „Kollaaž teemal B-A-C-H“ inspiratsiooniallikaks on Johann Sebastian Bach. Teos on tähelepanuväärne, sest tähistab Pärdi varajases loomingus uue arenguliini algusaega. Selle kompositsiooni aluseks on 10-heliline rida, mis algab nootidega b–a–c–h ja igas osas leiab erineva muusikalise lahenduse. Selle esiettekandest möödub 4. novembril 57 aastat.

Bachi loomingust olid kontserdil kavas koraalikantaadid „Christ lag in Todesbanden” ja „Nun komm, der Heiden Heiland”, mis mõlemad põhinevad Martin Lutheri tekstidel, samuti Bachi üks tuntumaid teoseid „Brandenburgi kontsert nr 4“, kus pulseeriva orkestri kõrval demonstreerib sädelevat tulevärki ja virtuoossust plokkflöödiduo. Solistidena olid laval sopran Maria Valdmaa, tenor Oliver Kuusik, bass Olari Viikholm, viiulisolist Robert Traksmann ning plokkflöödiduo Reet Sukk ja Taavi-Mats Utt.

Kontsert tervikuna tähistab uue sarja „Bachi pärlid“ algust, mis kestab kuni advendini, pakkudes emotsioone Johann Sebastian Bachi loomingu särast, sügavusest ja ajatusest. 3. novembril kell 19 toimub sama kontsert Tamsalu kultuurimajas. Sarja teine kontsert jõuab kuulajate ette 19. ja 20. novembril Tartu Elleri Muusikakooli Tubina saalis ja Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas festivali „Tallinn feat. Reval“ raames ning kolmas 22. ja 23. detsembril Estonia kontserdisaalis ja Vanemuse kontserdimajas Eesti Kontserdi korraldusel.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud nii Eestis kui ka kaugemal – Euroopast Austraaliani ja Austraaliast Põhja-Ameerikani. Muu hulgas on esinetud sellistes maailma nimekates kontserdisaalides nagu New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm. Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent, tema töid on korduvalt esitatud Grammy nominatsioonile. 2014. aastal pälvis ta Grammy auhinna Arvo Pärdi albumi „Adam’s Lament“ (ECM) eest. Tõnu Kaljuste on Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri asutaja ning mõlema kollektiivi peadirigent.

Hingedepäeva kontserti korraldasid Tallinna Filharmoonia, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tapa valla kultuurikeskus. Peatoetaja on Exmet, suurtoetajad DHL Express, Nordnet, kultuuriministeerium ja Tallinna linn.