Avaleht Kunst Grupinäitus “Metsikud“: üheksakümnendad olid noorusliku uljuse aeg
Grupinäitus “Metsikud“: üheksakümnendad olid noorusliku uljuse aeg

Grupinäitus “Metsikud“: üheksakümnendad olid noorusliku uljuse aeg

Tartu Kunstimuuseumis avatakse 15. maist grupinäitus „Metsikud“, mis jääb avatuks 3. oktoobrini.

1990. aastad tõid endaga kaasa ühiskondliku elu liberaliseerumise ja vabaturumajanduse, mis avaldas suurt mõju ka Eesti kultuuriruumile. Kunstnikud esitasid väljakutseid esteetilisele väljenduslaadile ja katsetasid kunsti piiridega. Kui üheksakümnendad olid noorusliku uljuse, energia ja uute võimaluste aeg, siis nullindatel hakkas eelneva kümnendi hoogne metsikus vaikselt raugema ja suurem osa kunstiväljast professionaliseeruma.

„Metsikud“ ei püüa anda ülevaadet tervest Eesti kunstielust üheksakümnendatel, vaid keskendub kindlatele kunstnikele ning toob vaatajate ette valiku teoseid Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudest, mis on vahepealsetel kümnenditel tähelepanuta jäänud. Näitusel osalevatest kunstnikest ühed tegutsesid aktiivselt 1990. aastate tormiliste kunstiuuenduste laineharjal. Teised aga jätkasid või alustasid nullindatel „metsikute“ praktikatega vaatamata sellele, et kunstimaailmas toimus professionaliseerumise sildi all ülbetele üheksakümnendatele vastanduv normaliseerumine. Neist mitmed on säilitanud oma isepäisuse tänaseni, kandes ühel või teisel viisil sarnast vaimu sajandivahetuse ümber Eesti kunstis valitsenuga.

Kunstnikud:

Toomas Altnurme, Mila Balti, Janno Bergmann, Albert Gulk, Andrus Joonas, Mari Kartau, Erki Kasemets, Toomas Kuusing, Tarrvi Laamann, Marianne Männi, Sorge, Priit Pajos, Remo Randver, Tanel Saar, Tommy ja Laurentsius, Ville-Kaarel Viirelaid, Kaarel Vulla, Jasper Zoova

Kuraatorid: Kristel Sibul, Kristlyn Liier