Haruldane budistlike reliikviate rändnäitus Eestis
„Maitreya Loving Kindness Tour“ on tasuta rändnäitus reliikviatest. Näitusel on väljas nii Šākjamuni Buddha kui mitmete teiste Indiast, Tiibetist, Koreast ja Hiinast pärit budistlike pühakute ja suurte õpetajate säilmeid ning esemeid. Näitus toimub Tallinnas, Hobuveskis Lai tn 47.
8. augustil 18.00-20.00 (avamine), 9. augustil 10.00-19.00, 10. augustil 10.00-17.00
Näitusel on väljas viiekümne budistliku õpetaja säilmed. Kõige väärtuslikumad neist on ajaloolise Buddha kahe ja poole tuhande aasta vanused säilmed. Reliikviaid on näitusele annetanud nii Tema Pühadus Dalai-laama, kui mitmed asutused nii Tiibetist kui Birmast.
Budistlike õpetajate põletusmatuste tuhas moodustuvad kaunid pärlite või kristallide sarnased säilmed. Budistliku arvamuse kohaselt on nende tekkimise põhjuseks pühade isikute kõrged vaimsed väärtused – nende kaastunne, tarkus ja meelepuhtus. Buddha surma järel, kaks ja pool tuhat aastat tagasi, jagati Buddha säilmed tema õpilaste vahel. Järgnevatel sajanditel on sarnaseid reliikviaid kogutud paljude budistlike suurkujude maistest jäänustest. Õpetajate säilmete nägemine annab vaatajatele võimaluse luua vaimne side virgunud olenditega. Selline side võib saada aluseks inimese vaimsele teele ja õnnele. Säilmed on välja pandud läbipaistvates karpides ja külastajad võivad saada ka isikliku õnnistuse – Buddha reliikvia asetatakse õrnalt nende pealaele.
Alates 2010. aastast on Buddha säilmeid uurinud Stanfordi ülikooli füüsik William A. Tiller ja Nisha J. Manek Mayo kliinikust. Nende uurimuste kohaselt kannavad need säilmed sõbralikku energiat ja see energia kandub säilmetelt vahetult ümbritsevasse ruumi. (Vaata ka)
Kuigi tegu on budistlike säilmetega, on see reliikviatuur religioonide ülene. Säilmete ravivat või rahustavat toimet on tundnud paljud, olenemata nende maailmavaatest, religioossest või kultuurilisest taustast. Reliikviatuuri eesmärgiks on rahu ja kaastunne kogu maailmas ning iga inimese südames.
Rändnäitusele pani aluse Nepali päritolu budistlik õpetaja Lama Zopa Rinpoche. Näitus on käinud juba 68 maal ja seda on külastanud üle 2,3 miljoni inimese. Säilmed on eksponeeritud läbipaistvates kastides ja nende keskel asub elusuuruses Maitreja Buddha kuju.
Budistliku pühakirja järgi on järgmine buddha meie maailmas Maitreja ja tema õpetuse tuumaks on sõbralikkus. Maitreja Buddha nimi tähendab “sõbralik” ja tuleneb sõnast maitrī – “sõbralikkus”.
Tema Pühadus dalai-laama on öelnud: „Tänapäeva maailmas vajame me tõepoolest Maitrejat – sõbralikkuse arendamist.“