Avaleht Eesti elu Innovatsioonimarsruut Lõuna-Eestis nüüd avatud
Innovatsioonimarsruut Lõuna-Eestis nüüd avatud

Innovatsioonimarsruut Lõuna-Eestis nüüd avatud

Kohtume Lõuna-EestisEsmakordselt on Lõuna-Eesti teekonna „Elu kahe maailma piiril“ külastajatel võimalus tutvuda meie innovaatiliste organisatsioonide ja ettevõtmistega. Eelmisel aastal jõudsid Lõuna-Eesti külastajateni kultuuri ja ajaloo ning aktiivse puhkuse marsruudid. Nüüd ilmus ettevõtete kaasamise abil innovatsioonimarsruut, mis pakub põnevat avastamist eelkõige inspiratsiooni koguvatele gruppidele, kuid võimalusi jagub ka pereturistile ja üksikisikutele. Kokku on marsruudis 131 ettevõtet, organisatsiooni.

Lõunaeestlased mõistavad innovaatilisuse all nii seda, mis on läbimurdeline või suisa novaatorlik tehnoloogias, kui ka vana ja uue põnevat sümbioosi,  kogukondlikkust ja erinevate osapoolte koostöös loodud jätkusuutlikke lahendusi. Innovatsioonimarsruut koosneb neljast erinevast teemast: säästvad lahendused ja innovatsioon, kogukonnad ja võrgustikud, puit ja käsitöö, kohalik toit.

Säästvate ja jätkusuutlike lahenduste alal leiab Lõuna-Eestist hulgaliselt näiteid, millega tasub tutvust teha – Tartu loomemajanduskeskus, Räpina paberivabrik, Võrtsjärve külastuskeskus, Energia talu, Pühajärve puhkekeskus, Kõrveküla lasteaed Päikeseratas, Maaülikooli mahekeskus – seda nimekirja võiks jätkata veel pikalt. Uudsed teadus- ja IT-tehnoloogiad toovad külastajateni Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu, Eesti lennuakadeemia, Tõravere observatooriumi ESTcube-1’i satelliidikeskus, tarkvara tootja Playtech.

Ööbikuoru hüdrotöökoda-muuseum tutvustab vee jõul töötavaid sajandivanuseid elektritööpinke, töökorda seatud vana elektrigeneraatorit, vesioinast jm põnevat. August 2014, Võrumaa
Ööbikuoru hüdrotöökoda-muuseum tutvustab vee jõul töötavaid sajandivanuseid elektritööpinke,
töökorda seatud vana elektrigeneraatorit, vesioinast jm põnevat

Marsruuti on kokku saanud nii tehnoloogiat oma äris kasutavad ettevõtted kui ka vanu traditsioone au sees hoidvad ettevõtmised. Nii pakuvad avastamisrõõmu näiteks laastukatuse valmistamine või seebikeetmise ja küünlavalmistamise õpitoad. Teekonnal saab sisse astuda ja vaadata, mida pakub Rõuge sepp, Vana Jüri Seebikoda, Torupillitalu, Wiera küünlakoda, Antoniuse õu või Räpina loomemaja rahvas. Kohaliku toidu teel viiakse külastajaid nii põllule, lauta kui ka veinikeldrisse. Olgu tegu Põltsamaa veinikeldri või Nopri talumeiereiga, Viljandi väikese õllepoe või Tammuri talurestoraniga Otepääl, Seto Tsäimaja või Kostja sibulataluga, Kõlleste kommimeistrite või millise tahes teise kohaliku väikese toiduettevõttega – säravate silmadega tegijad ootavad külalisi hääd ja paremat mekkima. Lõuna- Eesti koostöövaimuga saab tutvust teha meie kogukondade ja võrgustike kaudu: Sangaste Rukkiküla, Sibulatee, Parmu ökoküla, Sänna kultuurimõis, Mooste meistrite hoov, Ridali lennuklubi, Õnnemaa, Mauri põliskodude küla ja veel paljud teised jagavad lahkelt oma kogemusi ja koostöölugu.

Nina küla põhumajad – lihtsasse vormi valatud moodsad ökopesad – majutavad loodushoidlikku rändajat Peipsi ääres üsna Jõgevamaa piiril. August 2014, Tartumaa
Nina küla põhumajad – lihtsasse vormi valatud moodsad ökopesad – majutavad loodushoidlikku rändajat Peipsi ääres üsna Jõgevamaa piiril

Projekti „Elu kahe maailma piiril“ juhtpartneri, Tartumaa Arendusseltsi tegevjuhi Kristiina Timmo sõnul sünnivad traditsioonilise eluviisi, esivanemate tarkuse ja uudsete tehnoloogiate ühendamisel loovad ja kestlikud lahendused, mis võimaldavad ettevõtetel ja organisatsioonidel ennast teostada, tulu teenida ja ka maailma parandada.

Vaata ka Lõuna-Eesti innovatsioonivoldikut SIIT.

Marsruudikaart jõuab www.visitsouthestonia.com kodulehele ja turismiinfopunktidesse. Innovatsioonimarsruut on üks osa Lõuna-Eesti maapiirkonda ja linnasid ühendavast koostööprojektist „Elu kahe maailma piiril“. National Geographicu kollaste akendega tähistatud teekond jutustab loo ühest erilisest paigast Euroopa Liidu piiril, Venemaa ja Läti kõrval, kuhu veel ei ulatu urbaniseerunud ja suurtööstuslik maailm. Rohkem infot teekonna ja välja valitud paikade kohta leiab aadressilt www.visitsouthestonia.com.

Kommentaarid