1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Järgmine „Autoritund” toimub Noblessneris, lavale jõuab Tauno Aintsi „Helde puu“ esiettekanne
Järgmine „Autoritund” toimub Noblessneris, lavale jõuab Tauno Aintsi „Helde puu“ esiettekanne

Järgmine „Autoritund” toimub Noblessneris, lavale jõuab Tauno Aintsi „Helde puu“ esiettekanne

9. aprillil kell 19 kõlab Noblessneri Valukojas esmakordselt elavas ettekandes Eesti noorema põlvkonna helilooja Tauno Aintsi „Helde puu”. See on südamlik lugu andmisest ja vastuvõtmisest, armastusest ja õnnelik olemisest, elust ja eluväärtustest.

Tauno Aints. Foto: Triin Maasik

Shel Silversteini samanimelisest jutustusest inspireeritud teos räägib vanast puust, kes armastab üht väikest poissi nõnda, et kingib ära kõik, mis tal anda on. Hiljem, kui puust on alles känd, tuleb poiss tagasi. Nüüd juba vana ja väsinud mehena istub ta kännule ja mõtleb elule.

Aints kirjutas „Helde puu“ 2011. aastal ning seda peetakse tema üheks väga oluliseks tööks. Sellele vaatamata ei ole teost avalikkuse ees rohkem esitatud kui vaid salvestusena kolmes Nargenfestivali etenduses. Esiettekanne toimub nüüd, rohkem kui kümme aastat hiljem kontserdil „Autoritund: Tauno Aints”.

Foto: Rene Jakobson

Teose toovad kuulajateni sopran Iris Oja ja Tallinna Kammerorkester dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel eksklusiivses kontserdisarjas „Autoritund“. Sari on pühendatud Eesti heliloojate loomingu tutvustamisele. Varem on samas sarjas toimunud Kristjan Randalu ja Arvo Pärdi kontserdid.

Tauno Aintsi sõnul räägib „Helde puu“ inimlikkusest ja selle puudumisest ning elu valusatest paratamatustest. „See on lugu ülimast headusest, mis iseäranis praegu on päevakajaline,“ ütleb autor.

Foto: Rene Jakobson

Tauno Aints (s. 1975) on mitmekülgne helilooja. Ta on loonud teatri- ja filmimuusikat, orkestri- ja kammermuusikat ning koori- ja lastelaule. Eesti muusikateatrite mängukavasse on tema loomingust jõudnud ballette nagu näiteks „Modigliani“ ja „Katariina I“, muusikal „Karlsson Katuselt“ ja ooper „Rehepapp”. Tema kirjutatud on kantaat „Aeg armastada“ ja 2019. aastal üldlaulupeo lõpulaul „Üksi pole keegi“. Samuti on ta teinud koostööd paljude Eesti artistidega, ansamblite Metsatölli, Kukerpillidega ning mänginud Genialistides. Heliloojana on ta õppinud Lepo Sumera ja Helena Tulve käe all.

Kontserdisarja „Autoritund“ kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Kontserti korraldavad Tallinna Filharmoonia ja Tallinna Kammerorkester. Peatoetaja on Exmet, suurtoetajad DHL Express ja Nordnet ning Kultuuriministeerium ja Tallinna linn.

Head Uudised GoodNews