Avaleht Eesti elu Jõulukuused tuleskulptuurideks ja toasoojaks
Jõulukuused tuleskulptuurideks ja toasoojaks

Jõulukuused tuleskulptuurideks ja toasoojaks

Lasnamäel toimub pühapäeval, 21. jaanuaril traditsiooniline tuleskulptuuride etendus ja süüdatakse suur kuuselõke. Laupäeval, 27. jaanuar kell 18 toimub valgusfestival Mustamäe Kultuurikeskuse Kaja kõrval asuvale staadionile (E. Vilde 120). Kesklinna ja Kristiine linnaosa korraldavad ühise jõulukuuskede põletamise etenduse nimega Talvetuli pühapäeval, 28. jaanuaril.

Lasnamäe linnaosa valitsus korraldab suurejoonilise vanadest jõulukuuskedest tuleskulptuuride etenduse pühapäeval, 21. jaanuaril algusega kell 18 Paevälja lagendikul aadressil Narva mnt 150/90. Lisaks süüdatakse Lasnamäelt kogutud jõulupuudest suur kuuselõke.

„Teid ootavad väge täis trummarid ja valgusshow, soojendavad tantsud ja lummav tuleskulptuuride etendus,“ ütles Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva. Üritus on kõigile huvilistele tasuta, ürituse toimumiskohale saab tulla bussidega nr 12, 29, 60, 63 ja 65 (peatus Paevälja). Parkimisvõimalused Paeväljal on piiratud, Lasnamäe Linnaosa Valitsus soovitab otsustada ühistranspordi kasuks. Lasnamäel on avatud 11 kogumispunkti, kuhu saab oma vana jõulukuuse tuua kuni 20. jaanuarini.

Mustamäe XV valgusfestivali ehivad rahvusmustritest inspireeritud tuleskulptuurid, suur kuuselõke, tuletantsijad, trummishow jne.

Kesklinna ja Kristiine jõulukuuskedest süttib pühapäeva, 28. jaanuari õhtul kell 18 Suur- ja Väike-Ameerika tänava vahelisel lastestaadionil „superministeeriumi“ taga Talvetuli.

„Uhked tuleskulptuurid valmistatakse kesklinnas ja Kristiine linnaosas kogutud vanadest jõulukuuskedest,“ ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet. „Pidu on tasuta ja kogu perele ning lisaks silmale pakub see midagi ka kuulmis- ja maitsmismeeltele.“ Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe lisas, et kahe linnaosa koostöö tulemusena on oodata suurejoonelist ja visuaalselt põnevat vaatemängu.

Pealkirja Talvetuli kandvaks sündmuseks rajatakse kompositsioon, mis viitab nii Eesti Vabariigi 100. aastapäevale kui ka mõlema linnaosa jaoks olulisele südame kujundile. Tuleskulptuuride ettevalmistamisel saab MTÜ Valgusfestival abi kaitseliitlastelt.

Tänavusele kuuskede põletamise riitusele paneb tulise punkti Põhja-Tallinn 17. veebruaril algusega kell 15 Kalarannas – ühtlasi tähistatakse üritusega kollase maakoera aasta algust. Linnaosa inimeste poolt toodud kuuskedest valmistatud suur 3D tuleskulptuur ja lõke süüdatakse kell 18. Pidu saab alguse juba kell 15 koera-aasta teemalise töötoa ja mininäitusega, telgis tegutseb šamaan. Korraldajad soovitavad sündmusele tulla jalgsi või ühistranspordiga – kohale toob buss nr 73, sissepääs Kalaturu poolsest väravast.

Viimastel aastatel on Tallinnas linnaelanikelt pühade lõppedes kogutud pea 10 000 jõulukuuske. Tuleskulptuurideks toodud jõulupuid on nii palju, et tänavu saab lisaks silmailule nendest ka sooja.

„Rohelise linnana soovime jäätmetega aina tõhusamalt ümber käia. Nii jõuab osa kuuskedest tänavu elektri ja soojana taas linlaste kodudesse,“ selgitas Tallinna aselinnapea Züleyxa Izmailova. Jõulukuused purustatakse koos haljastusraiest tulnud jääkidega hakkemasinas. Pilootprojekti on kaasatud Lasnamäe ja Mustamäe, kust kogutakse kokku umbes 5000 jõulukuuske.

Kuuskede toasoojaks põletamine ei pruugi olla ainus kasutusvariant – hakkemasinast läbi lastud kuuskedest saab teha hakkepuitu, mis leiab kasutust terviseradadel – tänavu katsetab seda esimeste hulgas Nõmme linnaosa.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga