Avaleht Eesti elu Kaitseminister Laanet: USA erioperatsioonide juhtimiselement Eestis tugevdab kogu Balti regiooni julgeolekut
Kaitseminister Laanet: USA erioperatsioonide juhtimiselement Eestis tugevdab kogu Balti regiooni julgeolekut

Kaitseminister Laanet: USA erioperatsioonide juhtimiselement Eestis tugevdab kogu Balti regiooni julgeolekut

Kaitseminister Kalle Laanet külastas kaitseväe erioperatsioonide väejuhatust ning sai ülevaate Eesti erioperatsioonide võimest, koostööst liitlaste ja partneritega ning osalemisest sihtüksuse Takuba tegevuses operatsioonil Barkhane Malis, vahendas kaitseministeerium 30. märtsil.

Minister kohtus ka liitlastega, kelle hulgas olid varem Saksamaal Stuttgardis asunud Läänemere piirkonna erioperatsioonide staabi juhtimiselemendi liikmed. Alates selle aasta jaanuarist paikneb juhtelement Eestis.

„Meile on väga oluline, et USA erioperatsioonide Euroopa väejuhatuse Balti regiooni juhtimiselement on Eestis, et paremini toetada liitlaste erioperatsioonide üksuste omavahelist integreerumist ning tugevdada kogu piirkonna julgeolekut,“ märkis Laanet.

Kaitseminister Laaneti sõnul omab juhtimiselemendi toomine Eestisse märkimisväärset positiivset mõju kaitsekoostööle liitlastega tõhustades kaitsevõimet tervikuna.

Visiidi käigus tutvustasid esimeses Takuba üksuses Malis teeninud erioperaatorid kaitseminister Laanetile hetkel erioperatsioonide väejuhatuses kasutuses olevat varustust ja relvastust.

Laanet rõhutas, et kollektiivkaitse ja koostöö liitlastega on iseseisva kaitsevõime kõrval kõige olulisem element kaitsevõime tagamiseks. „Meie toetame oma liitlasi kaugel kodumaast ning nemad toetavad meid siin Eestis. Ainult üheskoos ühise eesmärgi nimel pingutades oleme kaitstud paremini kui kunagi varem,“ lisas ta.

Eestis teenistust alustanud Coloradost, Fort Carsonist pärit 10. erivägede grupp on õhudessantüksus, mis  koosneb USA maaväe, õhujõudude, mereväe ja merejalaväe erioperaatoritest ning Ühendriikide liitlaste üksustest kogu regioonis. Enne Balti regiooni saabumist teenis üksus Afganistanis missioonil Resolute Support.