Avaleht Keskkond KAMPAANIA KESTAB SÜGISENI! Osoonikihti kahjustavaid aineid saab tasuta ära anda sügiseni
KAMPAANIA KESTAB SÜGISENI! Osoonikihti kahjustavaid aineid saab tasuta ära anda sügiseni

KAMPAANIA KESTAB SÜGISENI! Osoonikihti kahjustavaid aineid saab tasuta ära anda sügiseni

Osoonikihti kahjustavaid aineid saab tasuta ära anda sügiseniEesti Keskkonnauuringute Keskus pikendas osoonikihti kahandavate ainete tasuta vastuvõtmise kampaaniat sügiseni, et aineid veelgi enam kokku koguda.

Kuigi esialgu pidi osoonikihti kahandavate ainete tasuta vastuvõtmise kampaania kestma tänavu suveni, siis Eesti Keskkonnauuringute Keskuse kliimaosakonna vanemspetsialisti Ene Kriisi sõnul on kampaania pikenenud tänavu 1. septembrini.

Kampaania käigus on keskkonnauuringute keskus siiani kokku kogunud osoonikihti kahandavaid erinevat tüüpi aineid. Näiteks erinevaid külmaaineid ja nende segusid, mis koosnevad tavaliselt osoonikihti kahandavast ainest ja mõnest muust komponendist, levinumalt fluoritud kasvuhoonegaasidest, mis põhjustavad kliima soojenemist.

Kokku on käesoleva aasta mai lõpu seisuga loovutatud üle kaheksa tonni osoonikihti kahandavaid aineid ja nende segusid. “Need ained on ladustatud ja ootavad nüüd hävitamist,” sõnas Kriis. Möödunud aastal loovutati käitluskeskusele ligikaudu üheksa tonni aineid.

“Seda, kas tulevikus on võimalik veel sarnaseid kampaaniad korraldada, saame öelda, kui vastuvõtuperiood on lõppenud,” sõnas Kriis.

Alates tänavu 1. jaanuarist on osoonikihti kahandavaid aineid keelatud seadmetesse lisada. Näiteks kasutatakse selliseid aineid külmutusagendina olme- ja tööstuskülmikutes, kaubanduse külmutusseadmetes, külmhoonetes, õhu konditsioneerimisel elu- ja tootmisruumides ning bussides ja autodes, aga ka lahustina, vahutekitajatena ning tulekustutites.

Osoonikihti kahandavate ainete kasutust piirab Montreali protokoll, mille on ratifitseerinud kõik maailma riigid.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga