Avaleht Keskkond Kanutiaia park sai loodussõbraliku valgustuse
Kanutiaia park sai loodussõbraliku valgustuse

Kanutiaia park sai loodussõbraliku valgustuse

Tallinna südalinnas asuv Kanutiaia park sai uue, inim- ja loodussõbraliku valguslahenduse ning veel mõneks on ajaks on Kanuti aed ehitud ka hiljutiseks valgusfestivaliks püstitatud installatsioonidega.

Kesklinna vanema Monika Haukanõmm märkis, et tänapäevase pargivalgustuse juures on oluline nii funktsionaalsus kui ka looduse ja keskkonna väärtustamine, õhustiku loomine ja linnakunsti eksponeerimine. „Kanutiaia uus pargivalgustus on pimestusvaba ja laseb imetleda ka öise tähistaeva sära. Valgustuse teeb eriliseks seegi, et kasutatud on erilahendusena toodetud puidust valgustimaste ja valgustuse juhtimissüsteem arvestab nii ilmaolude kui ka näiteks lindude pesitsemisajaga, mil puude võrasid ei valgustata. See toetab elurikkust linnaruumis, mis on Tallinna kui rohelise pealinna üheks eesmärgiks,“ rääkis Haukanõmm.

Rekonstrueerimistööde käigus korrastati pargiteed, paigaldati valgusega pargipingid, uuendati mänguväljaku valgustus ja loodi võimalused linnakunsti eksponeerimiseks. Lisaks teedele valgustatakse puid ja haljastust, Vene Kultuurikeskuse ja Kanutiaia huvikooli fassaade ning Dostojevski skulptuuri.

Valgustus rekonstrueeriti Interregi Lucia projekti raames. 2019. aastal viidi läbi bastionidevööndi parkide valgustuse teemaplaneeringu ideekonkurss. Võistlustööde lähteülesande koostamisse kaasati konkursi eel ka linnaelanikke. Esimesena koostas konkursi võitnud Soome firma Valoa Design valgustusprojekti Kanuti aiale. Projekti kohaselt asendati amortiseerunud valgustus uue, hubase, kvaliteetse, energiatõhusa valgustusega. Töid teostas Mefab, tööde maksumus oli üle 400 000 euro.

Edaspidi saavad bastionidevööndis uue valguslahenduse veel Margareeta aed, Tornide väljak, Toompark, Hirvepark ja Lindamäe park.