Avaleht Haridus Keda loetakse Rampsudes enim?
Keda loetakse Rampsudes enim?

Keda loetakse Rampsudes enim?

26 Eesti raamatukogus olevate Rampsu lugemiskeskuste kasutuse põhjal loetakse kõige meelsamini Andrus Kivirähki, Mika Keräneni ja Ilmar Tomuski teoseid.

Samuti on noorte lugejate hulgas populaarsed Anti Saare, Kadri Hinrikuse ja Piret Raua teosed. Tõlgetest loetakse enim Timo Parvela „Ella“ ning Martin Widmarki ja Helena Willise „LasseMaia detektiivibüroo“ sarjade raamatuid. Rampsule valivad soovitusnimekirja alusel raamatud raamatukoguhoidjad ise.

„Unikaalse disainiga Rampsud on aastaga raamatukogudes kenasti tööle hakanud. Oleme tänaseks saanud palju positiivseid kommentaare vahva lähenemise eest, mis on paljude laste lugemishuvi märgatavalt kasvatanud,“ kommenteeris Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone.

Lisaks sai riiulite jõudmisega raamatukogudesse alguse uus programm „Lugemisisu“, mis innustab 5-10 aasta vanuseid lapsi lugema. Ka lugemisprogramm käivitus Eesti Lastekirjanduse Keskuse hinnangul edukalt: 26 raamatukogus alguse saanud programmiga liitus avahooajal 779 last, kellest innukamaid tunnustati lugemisdiplomiga. Kokku valisid väikesed diplomeeritud lugejad Rampsu riiulitelt rohkem kui 1690 raamatut. Uuel hooajal on programm laienenud 108 raamatukogusse, et viia lugemisrõõmu veel rohkemate lasteni.

„Taaraautomaatide annetustest sündinud Rampsude eesmärk on lasteni tuua positiivseid emotsioone ja teadmisi kandev kirjandus. Meil on ääretult hea meel, et huvi Rampsude vastu on suur ja neid oodatakse ka teistesse raamatukogudesse,“ ütles Aitan Lapsi juhatuse liige Eve Männik.

Heategevusfondi Aitan Lapsi, Plaat Detaili, Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse koostöös sündinud Rampsud on osutunud noorte seas nii populaarseteks, et paljud teisedki raamatukogud on Rampsude vastu elavat huvi üles näidanud. „Kuna saime raamatukogudelt palju päringud uute Rampsude osas, avasime „Lugemisisu“ neile, kellel lugemiskeskuseid veel pole. Vahendite olemasolul oleks huvi veel umbes 70 Rampsu tellimiseks,“ selgitas Triin Soone.

„Rampsu riiulile oleme kogunud uuemat väärtkirjandust. Kindlasti peab seal olema õhemaid raamatuid, sest eelkõige alustatakse õhemast raamatust,“ rääkis Vinni-Pajusti raamatukoguhoidja Maie Männiste. „Oleme suurendanud seiklusjuttudevalikut, sest tänu suveprogrammidele on tekkinud rohkem püsilugejaid, kes näiteks juba 5. klassis, aga ometi soovivad osa võtta “Lugemisisust”, mis algselt oli mõeldud 5-10-aastastele.“

„Meie enimloetud raamatud Rampsult on mitteametlikel andmetel „Teedu ja Peedu lood“ ja „LasseMaia detektiivibüroo“. Eesti autoritest on laste lemmik Ilmar Tomusk,“ ütles Uhtna raamatukogu direktor Inge Pikkoja.

„Seoses Rampsuga käis meil kevadel külas lastekirjanik Mika Keränen, kelle osavõtul korraldasime omapärase raamatuteduelli, mille käigus püüdsime välja selgitada lastele enim meeldinud Keräneni raamatu,“ rääkis Tsirguliina raamatukogu juhataja Tiia Pernik. „Lisaks Keräneni raamatutele meeldivad “LasseMaia detektiivibüroo” lood ja sari “Laste loomalood”.”

2018. aastal raamatukogudele kingitud Rampsud valmisid Aitan Lapsi eestvedamisel ja taaraautomaatidel olevate kultuurinuppude annetuste abil. Rampsude esimese soovitusliku raamatuvaliku pani kokku Eesti Lastekirjanduse Keskus. Valikus on nii eesti kui ka tõlkekirjandust. Soome lasteraamatute eest hoolitses Soome Instituut. Unikaalsete liikuvate raamatukappide disain valmis Eesti Kunstiakadeemia tudengite Ellen Rannametsa ja Liina Kurvitsa kursusetööna.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga