Avaleht Keskkond Keskkonnaministeerium likvideeris kahenädalase kampaania käigus 430 romu
Keskkonnaministeerium likvideeris kahenädalase kampaania käigus 430 romu

Keskkonnaministeerium likvideeris kahenädalase kampaania käigus 430 romu

Keskkonnaministeeriumi, Kuusakoski ja Eesti Autolammutuste Liidu kahenädalase kampaania käigus koguti kokku 430 romu.

„Väga edukas ettevõtmine suurepäraste tulemustega. Rõõm, et nii paljud eestlased kasutasid koduõuele tulnud võimalust ja said igasuguste kulutusteta oma romud antud sinna, kuhu peab. Kahe nädalaga saime Eestimaa 430 romu võrra puhtamaks. Muide, seda on 180 romu võrra rohkem kui mullu,“ ütles keskkonnaminister Rene Kokk, kelle sõnul on romukampaaniat plaanis korrata järgmisel aastal.

Kõige rohkem korraldasid Kuusakoski ja Eesti Autolammutuste Liit romude äravedusid Harjumaal, kus koguti 136 romu. Järgnevad Tartumaa 79 romuga ja Võrumaa 47 romuga. Pärnumaal koguti 40, Lääne-Virumaal 26, Viljandimaal samuti 26, Järvamaal 24, Jõgevamaal 14, Raplamaal 10, Põlvamaal 9, Ida-Virumaal 7, Läänemaal 6 ja Valgamaal 6 romu. Kuusakoski tegi äravedu ka Saaremaale, kuid seal kasutas võimalust vaid kaks romuomanikku.

Autoromu, millelt pole eemaldatud ohtlikke osi, liigitatakse ohtlike jäätmete hulka. Maha kallatud või põletatud mootoriõli võib põhjustada ohtu nii keskkonnale kui ka tervisele. Autoromust eemaldatakse käitlemise ajal 6-12 liitrit vedelikke (v.a. kütus). Lisaks põhjustavad tõsist muret pliiakude vale käitlemine ja plastiku põletamine. Seetõttu tuleb autoromu anda käitlemiseks ettenähtud kohta.

Lisaks hõivavad romud paljud parkimiskohad, mistõttu jääb näiteks lumekoristus poolikuks või ei saa inimesed oma kasutuses autosid parkida. Autolammutusteliidu sõnul on viimasel ajal nende poole pöördutud ka sellega, et autode kinkimisel või müümisel hangeldajatele, kes lubavad registris asjad korda ajada, jääb tegelikkuses sõiduk ikkagi endise omaniku nimele. Sellisel juhul vastutab too ka kõiksugu trahvide ja muu sellise eest.