Avaleht Eesti elu Kodanikualgatus kutsub riiki üles otsustusvabadust austama
Kodanikualgatus kutsub riiki üles otsustusvabadust austama

Kodanikualgatus kutsub riiki üles otsustusvabadust austama

Sel nädalal alanud kampaania „Ise otsustan“ pöörab tähelepanu kodanikuvabadusi kitsendavale piirangupoliitikale ja Eesti majanduskeskkonna ülereguleeritusele. Algatusega on oodatud liituma kõik, kes soovivad kaasa rääkida otsustusvabaduse suurendamise teemal.

„Idee alguspunkt jääb juba aastate taha, mil riik hakkas jõulisemalt kontrollima, milline info jõuab kodanikeni, võttes võimaluse teha argumenteeritud valikuid. Algatusega toetame ka arutelu ettevõtlusvabaduse piiramise üle,” selgitas Havas Estonia juhatuse esimees Mark Eikner.

Eesti tõusis sel aastal Euroopa Liidu ülereguleerituse indeksis Nanny State Index (NSI) Soome ja Leedu järel kolmandale kohale. 2017. aastal asus Eesti samas indeksis 14. kohal, millega oleme kahe aasta jooksul liikunud oluliselt riikliku ülereguleerimise suunas.

Ettevõtjaid ning kodanikuaktiviste koondav algatus „Ise otsustan” ühendab eri valdkondade inimesi ja organisatsioone, kes seisavad suurema otsustusvabaduse eest oma valdkonnas ja ühiskonnas laiemalt.

Kohtla-Järve Gümnaasiumi direktori Hendrik Aguri sõnul on Eesti põhikooliõpilased oskustelt Euroopa absoluutses tipus just seetõttu, et meie haridussüsteem on paindlik.

„Eesti haridust eristab õpetajate suur autonoomia ja koolijuhtidele antud iseotsustamisvabadus, sarnaselt PISA tabeli tippu jõudnud Soomele. Koondtabelis jääb meile alla näiteks ka USA, kus kõik testid on standardiseeritult valikvastustega. Koolijuhina usun, et motiveeriva õpi- ja arengukeskkonna tagab koolide tegutsemis- ja otsustamisvabadus,“ selgitas Agur.

„Piirangupoliitika on laienenud ka kultuurivaldkonda. Loomingule ei ole vaja seada piire, sest kõige karmim piiraja loojale on ta ise,“ ütles kunstnik ja auhinnatud filmitegija Jaan Toomik.

„Ise otsustan“ kampaania kõneisikud on Alexela Grupi juhatuse liige ja kaasomanik Marti Hääl, Eesti Teaduste Akadeemia liige ning poliitik Ene Ergma, kunstnik Jaan Toomik, ratsaspordi tulevikulootus Margareth Eikner ning Kohtla-Järve Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur.

„Ise otsustan“ algatus Facebookis.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga