Avaleht Eesti elu Kohtla-Järve innovatsioonikonkurss toob linna targad spordiväljakud ja elektrit tootvad tänavavalgustid
Kohtla-Järve innovatsioonikonkurss toob linna targad spordiväljakud ja elektrit tootvad tänavavalgustid

Kohtla-Järve innovatsioonikonkurss toob linna targad spordiväljakud ja elektrit tootvad tänavavalgustid

Tehnopoli ja Kohtla-Järve linna koostöös toimuva targa linna innovatsioonikonkursi võitjateks osutusid sel korral elektrit tootvaid tänavavalgusteid arendav Solintel OÜ ja Spin Invest OÜ, kes arendab MyGamesi nime all nutikate spordiväljakute lahendust. Ettevõtted saavad innovatsioonifondist toetust ja piloteerivad oma uuenduslikke projekte Kohtla-Järve linnaruumis.

Eelmisel sügisel linnas läbi viidud aruteludest tuli välja, et linnaelanikud sooviksid näha Kohtla-Järvel rohkem tehnoloogilisi, ent lihtsaid lahendusi. „Esitatud lahendustest valisime just sellised, mida iga elanik saaks oma silmaga näha ja kasutada,“ ütles Tehnopoli Kohtla-Järve innovatsioonikonkursi koordinaator Olga Kurdovskaja. Kurdovskaja lisas, et konkursi eesmärk on innustada tehnoloogiaettevõtteid astuma esimesi samme innovatsiooni ja maailmamuutvate lahenduste loomise suunas. Sellest võidavad tema hinnangul kõik osapooled – omavalitsused, elanikud ja ka idufirmad ise.

Innovatsioonikonkurss sai loodud selleks, et lihtsustada linna ja tehnoloogiaettevõtete koostööd. Kahe aasta jooksul on konkursile kokku esitatud üle 40 projekti. „Loodame konkursiga jätkata ka tulevikus, sest kes teab, võib-olla saab mõnestki sellisest idufirmast lõpuks uus ükssarvik ning Kohtla-Järvest kui pilootpaigast targa linna tehnoloogiate juurutamisel ja kasutamisel räägitakse hoopis teistmoodi,” on Kurdovskaja kindel.

Kohtla-Järve linnavalitsuse arendusnõunik Anton Makarjev ütles, et võitjate kinnitamine võttis küll aega, ent nad on tulemusega väga rahul. „MyGamesi nutikas spordiväljakute broneerimissüsteem lihtsustab linna spordiväljakute kasutamise kogemust ning aitab sportimist inimestele lähemale tuua. Samuti aitab see administreerimiskulusid kokku hoida. Rõõmustav on ka see, et idee autor on sündinud Kohtla-Järvel ja meie kandis üles kasvanud,” sõnas Makarjev.

Solinteli autonoomsed tänavavalgustid osalevad konkursil juba teist korda. „See on tõeline piloot, mis praegu polnud kuskil veel proovitud. Tänu päikese- ja tuuleenergiale loome linnas rohkem valgust ja panustame elanike turvalisusesse. Õnnitlen konkursi võitjaid ja soovin neile edu projekti realiseerimisel!” ütles Makarjev.

Linna spordiväljakud muutuvad nutikaks

Üks võitjatest, Spin Invest OÜ, tegeleb MyGamesi veebiplatvormi ja mobiilirakenduse arendusega. MyGamesi poolt pakutav lahendus võimaldab tuua erinevad spordiväljakud ühele veebiplatvormile kokku ning teeb nende leidmise, broneerimise ja kasutamise lihtsamaks. Kasutajad näevad täpselt, kus väljakud asuvad, millal on väljakud vabad või hõivatud. Vajadusel on võimalik koheselt ka broneeringu eest tasuda. Pärast broneerimist saab väljaku juurde minnes avada värava kas sisestades personaalse koodi sõrmistikus või nutitelefoni vahendusel. Väljaku automaatika juhib vajadusel ka valgustust, veekraane, riietusruumi uksi ja muid vajalikke funktsioone.  

Spordirajatiste automatiseerimisega erinevates linnaosades luuakse targa linna kontseptsiooniga hästi haakuv nutikate spordiväljakute võrgustik ning paraneb tunduvalt inimeste ligipääs sportimisvõimalustele.

„Kandideerisime MyGamesiga Kohtla-Järve innovatsioonikonkursil, sest nägime selles suurepärast võimalust rakendada ja tutvustada meie poolt väljatöötatud nutika spordiväljaku lahendust. Kiiret, lihtsat ja soodsat võimalust reketi- või pallimängude harrastamiseks on sageli keeruline leida. Kinnine ja kallis klubimudel soosib spordiklubides käimisel kõrgema sissetulekuga inimesi. Reketi- ja palliplatse leidub linnas küll, kuid tihti ei olda nende asukohast või kasutamise tingimustest laiemalt teadlikud. Kõigile avatud väljakud leiavad aga tihti mittesihtotstarbelise kasutuse näiteks trikiratturite kogunemiskohana. Vandalismiohu tõttu on paljud spordiväljakud ka lukus ja sinna pääsemine keeruline. Kokkuvõttes takistab selline olukord inimestel ligipääsu sportimisvõimalustele, noored tegelevad nn „hoovispordiga“ järjest vähem,” ütles MyGamesi asutaja Margus Randmäe.

Elektrit tootvad tänavavalgustid.

Konkursi teine võitja pakkus Kohtla-Järve linnale „targa” valgustuse lahendust, mis suudab suurema osa elektrist ise toota. „Solintel arendab ja toodab efektiivseid ja tarku tänavavalgusteid, mis toodavad kogu vajamineva energia päikesest ja tuulest. Sellised valgustid teevad linnakeskkonna valgemaks, turvalisemaks ja targemaks ning aitavad muuta meie ökoloogilist jalajälge väiksemaks,” rääkis Solintel OÜ esindaja Raul Reemet.

Reemet selgitas, et päikese- ja tuuleenergial toimiv multifunktsionaalne tänavavalgusti on Smart City platvormil toimiv efektiivne lahendus, mida on lihtne paigaldada, odav käidelda ja hooldada. Valgustite juhtimiseks kasutatakse LUMOFLEX-süsteemi, mis on juba kasutusel Tallinnas ja Tartus. Posti ümber on 360-kraadine vertikaalne päikesepaneel ja posti tipus vertikaalne tuulegeneraator, mis peaks tagama aasta keskmiseks 0 energiakulu. Suvel üle jääv elekter müüakse tagasi võrku siis, kui elekter on kõige kallim. Talvel puudu jääv elekter ostetakse võrgust siis, kui elekter on kõige odavam. Kaks sellist laternat on kavas paigaldada Kohtla-Järve Ahtme linnaosa ja Jõhvi vahele.

MyGames projekti kogumaksumus on 14 950 eurot, millest 7475 eurot on innovatsioonifondi toetus ja sama palju omafinantseering. Solinteli projekti maksumus on hinnanguliselt 22 700 eurot, millest 12 700 on omafinantseering, ülejäänu tuleb innovatsioonikonkursi fondist.