Kultuurikatlas tuleb Stalker Festival
Stalker Festival 2014 toimub 5.–6. detsembril Kultuurikatlas, Arhitektuurikeskuses ja Kanuti Gildi SAALis. Programmis on elektrooniline muusika, visuaalne kunst, sõnakunst, etenduskunstid ning loovharidus. Stalker Festivali tsooni lävepakul peab valima – tajuda või mitte? Vastusest sõltub kogemus.
Stalker Festival on Kultuurikatla iga-aastane programmiline tähtsündmus, mis on kohtumispaik erinevatele valdkondadele. Sel aastal astuvad festivali programmis üles teoreetikud ja praktikud, kes toovad kokku kõige ootamatumaid kontseptsioone, ideid ning loomingut erinevatest valdkondadest korraga. Kõigile meeltele suunatud lähenemine loob soodsa pinnase uutmoodi seoste tekkimiseks ja tajumiseks.
Etenduskunstide programmis on lavastused, mille keskseks teemaks on turvalise argirutiini lõhkumine. 5. ja 6. detsembril etendub Kanuti Gildi saalis noore vihase hispaania rühmituse Animal Religioni lavastus “Indomador”, mille metsikus, kummalises ning hinge puudutavas tervikus seotakse omavahel tants, tsirkus ja muusika. 6. detsembri õhtul etendub norralase Frida Odden Brinkmanni soololavastust “1 ½”, tuues vaatajani veidra monstrumnuku kurb-naljakad stseenid. Huumorikate etteastete taga on aga peidus üksildus, mida tsirkusekunstnik mõnevõrra abitu karakteri abil poeetiliselt edasi anda püüab. Frida Odden Brinkmann seob enda lavastuses akrobaatika, zongleerimise ning nukuteatri erinevad tehnikad.
MIMproject teeb 5. detsembril sissejuhatuse Stalker Festivali muusikaprogrammi, mille käigus saadetakse muusika Kuule, et see saaks omakorda sealt tagasi põrkuda Maale. “MIMproject & Lunar Sound” kontsertetendusega on seotud erinevate valdkondade esindajad nagu Taavet Jansen, Maike Lond, Hendrik Kaljujärv, Raul Keller, Andres Tenusaar, Henri Hütt, Andrus Aaslaid, Kalle Tikas, Andrus Laansalu, Viljo Allik. Festival jätkub Kultuurikatla kaleidoskoopilistes koridorides, kus kahel laval astub üles 6 kodumaist, 4 ebamaist ja 2 välismaist artisti. Sel õhtul on täiskuu, 7 tsooni, 2 lava, 3 baasi, 900 hinge ja 2 korrust.
Mitmekülgne loovharidusprogramm algab 6. detsembril Sally Stuudio töötoaga “Ideede püüdmine”, kuhu oodatakse noori alates 14. eluaastast, et leida kultuuriloojate ja -tarbijatena uusi kontekste ning võimalusi. Eestis esilinastuv soomlase Anna-Karin Grönroosi dokumentaalfilm “Ecopolis China” inspireerib vaatajaid utopistlike ideede kaudu mõtestama linnaruumi ja selle tulevikku. Rahvusvaheliselt tunnustatud fotokunstnik Jonathan Hobin Kanadast tutvustab oma loomingut ja räägib visuaalkultuuris tabu teemade käsitlemise tagajärgedest. Tõnu Karjatse arutlus “Asju tulevikust, linnadest ja inimestest” ehk “Oma ruumist” käsitleb ruumi mõõdet, ruumi suhtumist ja ruumis piiride seadmist erinevate muusikavideote näidetel.
Stalker Festivali loovharidusprogramm on tasuta, teiste sündmuste piletid on müügil Piletilevis alates 17. novembrist ning enne sündmust kohapeal.
Korraldajad jätavad endale õiguse programmilisteks muudatusteks. Stalker Festivali täienev programm on leitav kodulehelt www.stalkerfestival.ee
Stalker Festivali peakorraldaja Kultuurikatel tänab festivali toetajaid ja koostööpartnereid: Eesti Kultuurkapital, Soome suursaatkond, Prantsuse Instituut Eestis ja Sally Stuudio.