Home Kultuur Kultuuriministeerium toetab Eesti loovuurijaid 413 000 euroga
Kultuuriministeerium toetab Eesti loovuurijaid 413 000 euroga

Kultuuriministeerium toetab Eesti loovuurijaid 413 000 euroga

Kultuuriminister Piret Hartman allkirjastas eile käskkirja, millega jagati esmakordselt taotlusvoorust „Kultuuri- ja loomevaldkondades loovuurimuse toetamise“ 11 projektile 413 000 eurot.

„Loovuurimuse toetamise kaudu toome loomevaldkonnad ja -inimesed teadlastega kokku – see on suurepärane võimalus teha praktilisi uurimusi teadlaste ja loomeinimeste koostöös, et viia erinevate kultuurivaldkondade areng uuele tasemele. Ka kultuurivaldkonnal on vaja tõestatud teadmisi, seega plaanime toetusvooruga jätkata ka järgmisel aastal,“ ütles kultuuriminister Piret Hartman.

Loovuurimus on loometegevusel põhinev uurimistöö, mille eesmärk on luua uusi teadmisi, kultuurivorme, loome- ja uurimismeetodeid või -tehnikaid ning panustada seeläbi eesti kultuuri ning ühiskonna ja majanduse arengusse.

Taotlusvooru laekus 33 taotlust. Taotluseid esitasid nii Eesti ülikoolid kui üks muuseum. Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia  sai kumbki toetust nelja loovuurimusprojekti elluviimiseks, Tartu Ülikool kahe projekti elluviimiseks ning Tallina ülikool sai ühe toetuse. Toetuse keskmine summa projekti kohta on 37 000 eurot.

Toetatud loovuurimusprojektide käigus uuritakse ja arendatakse Eesti kultuuri, ühiskonna ja majanduse arengu seisukohalt olulisi teemasid. Näiteks sai toetust projekt eesti keele iseärasusi arvestava vokaalmuusika kirjutamiseks, et vähendada võõrkeelte mõju vokaalkultuuris ning etenduskunstide digitaalse publiku ja online sündmuste korraldajate ühendamise lahendus. Kõikide toetuse saajate kohta saab lugeda käskkirjast.

  • Kultuuriministeerium plaanib loovuurimuse mõtestamise ja populariseerimise eesmärgil korraldada uuel aastal taotlusvoorust rahastuse saanud projektide tutvust ja akadeemilist arutelu.