Avaleht Poliitika LASTE HEAKS! Riik hakkab elatisvõlglase lapsele maksma sada eurot kuus
LASTE HEAKS! Riik hakkab elatisvõlglase lapsele maksma sada eurot kuus

LASTE HEAKS! Riik hakkab elatisvõlglase lapsele maksma sada eurot kuus

Margus Tsahkna
Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna

Valitsuses täna heakskiidetud elatisabifondi põhimõtete järgi hakkab riik 2017. aastast maksma sada eurot kuus lapsele, kellel on ühelt vanemalt kohtu poolt välja mõistetud elatis kätte saamata. Seejuures nõuab riik makstud summa elatisvõlglaselt tagasi.

“Mul on väga hea meel, et valitsus kiitis heaks üle kümne aasta teemaks olnud elatisabifondi põhimõtte,” ütles sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna. “Olukorras, kus iga neljas laps elab üksikvanemaga perekonnas ning neist omakorda iga neljas laps ei saa hetkel elatisabi ühelt vanemalt kätte, on tänane valitsuse otsus ülimalt tähtis.”

Tsahkna sõnul ei ole aktsepteeritav olukord, kus lapsed kannatavad puuduses põhjusel, et üks vanematest hoiab vastutusest eemale. “Loodan väga, et neid, kes oma kohustust ei täida, panevad edaspidi mõtlema ka karmimad abinõud, mida saame antud seaduse raames rakendada,” lisas ta.

Elatisabiskeemi eesmärk on lahuselavate vanematega laste toimetuleku tagamine. Skeemi toetavad elatisraha maksmisest kõrvalehoidjatele rakenduvad jõulised riiklikud sunnimeetmed ning täitemenetluse tõhustamine, teisalt tuleb aga perekonnaõiguslike vaidluste ennetamiseks toetada perelepitusteenust ning jätkata positiivse vanemluse edendamist.

2011. aasta rahvaloenduse andmetel oli Eestis alla 18-aastaste lastega ühe vanemaga perekondi ligikaudu 42 000 ja ühe vanemaga leibkonnas kasvas iga neljas laps ehk 55 665 last. Tänase seisuga on Eestis selliseid lapsi, kes kasvavad ühe vanemaga peres ning ei saa teiselt vanemalt kohtu poolt välja mõistetud elatist, kokku 12 502. Elatisvõlgnikke oli 2014. aasta seisuga Eestis 9150.

Statistikaameti 2013. aasta andmete kohaselt elas ühe täiskasvanuga leibkondadest absoluutses vaesuses 23,4 protsenti. Lisaks vaesust kogevate üksikvanemaga perede suurele osakaalule on ühe vanemaga perede vaesus tihti ka väga sügav ning selle peamiseks põhjustajaks on asjaolu, et kõik pere väljaminekud tuleb katta ühe sissetuleku arvelt.

Elatisabiskeem tagab lapsele elatise kättesaamise riigi poolt. Kui üks vanematest ei täida oma kohustust nelja kuu jooksul peale kohtuotsuse jõustumist, hakkab riik 2017. aastast alates maksma lapsele sada eurot kuus. Riik nõuab seejuures makstud summa elatisvõlglaselt tagasi.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga