Avaleht Keskkond Laulu- ja tantsupeolt koguti 5200 pandipakendit
Laulu- ja tantsupeolt koguti 5200 pandipakendit

Laulu- ja tantsupeolt koguti 5200 pandipakendit

Eesti Pandipakend koos SA Õpilasmalev noortega kogus laulu- ja tantsupeol kokku ligi 5200 pandipakendit, mis kõik jõuavad ümbertöötlemise tulemusel uute pudelite ja purkidena tagasi kasutusse.

Eesti Pandipakend oli lauluväljakul rekordilise 30-liikmelise meeskonnaga, kelle toel said peolised rohelises teavitustelgis osa taaskasutamise keskkonnaharidusprogrammist. Lisaks teostati alal spetsiaalselt juubelipeo tarbeks toodetud koduskasutatavate seljakastidega pandipakendite korjet.

Kui 2017. aasta noorte laulu- ja tantsupeol koguti kokku pea 35 tonni prügi, mille hulgas oli ka märkimisväärne hulk pandipakendeid, siis tänavu paigaldas Kemmerling korraldajate soovil segajäätmete konteineritele lisaks panditaara kogumiskonteinerid.

„Spetsiaalselt markeeritud kogumisvahenditega pakkusime esmakordselt peo ajaloos külalistele võimalust oma jäätmete sorteerimiseks. Peoliste varustamine korduskasutatavate joogipudelitega, aga ka võimalus pandipakendite ümbertöötlemisse suunamiseks vähendas kokkuvõttes oluliselt sündmuse jalajälge,“ ütles laulupeo jäätmekorralduse eest hoolitsenud Raimo Matvere.

„Suurürituste puhul on jäätmed tõsine väljakutse, mistõttu tegime malevanoortele ettepaneku aidata seljakastidega lauluväljakul ringi käies seda puhtana hoida. Noored said eelneva väljaõppe ja kindlustunde, miks on nende panus loodushoiu mõttes oluline. Nad oskasid seda teadmist ka pandipakendite tagastajatele jagada,“ ütles Eesti Pandipakendi kommunikatsioonijuht Kerttu-Liina Urke.

Seljakastidesse kogusid 20 noort 1770 pandipakendit, mis kõik suunatakse ümbertöötlemisse ja mille pandiraha eest pakutakse heategevusfondi Aitan Lapsi vahendusel Eesti lastele kultuurielamusi.

Juubelipidudel paiknenud konteineritesse kogutud pandipakendite tagatisraha läheb SA Laulu- ja tantsupeo valitud heategevusfondi, mille täpne valik on veel otsustamisel.

Laulu- ja tantsupeo teabejuhi Sten Weidebaumi sõnul on kokkukogutu tunnustus igaühele, kes väljakul viibis ja oma panditaara selleks ettenähtud kogumisvahenditesse pani: „Lõppkokkuvõttes sai tuhandetest väikestest sammudest üks suur samm, sest suur hulk inimesi pingutas üheskoos puhtama homse nimel.“