Avaleht Eesti elu LISATUD ÜHISAVALDUS I Eesti ja Läti välisminister leppisid kokku sanktsioonide kehtestamises Valgevene ametiisikutele
LISATUD ÜHISAVALDUS I Eesti ja Läti välisminister leppisid kokku sanktsioonide kehtestamises Valgevene ametiisikutele

LISATUD ÜHISAVALDUS I Eesti ja Läti välisminister leppisid kokku sanktsioonide kehtestamises Valgevene ametiisikutele

Täna, 21. augustil leppisid Eesti ja Läti välisminister kokku ühiste sanktsioonide väljatöötamises vägivalla ja valimiste võltsimise eest vastutavatele Valgevene ametiisikutele.

„Valgevene on meie vahetuses läheduses ning seda olulisem on reageerida kiiresti ja anda selge signaal,“ selgitas välisminister Urmas Reinsalu.

Konkreetse nimekirja esitavad välisministrid lähiajal enda riikide valitsustele.

Eesti ja Läti välisministrite ühisavaldus:

Eesti välisministeerium ja Läti välisministeerium väljendavad sügavat muret Valgevene presidendivalimiste pärast, mille tulemusi Valgevene ühiskond ei ole tunnustanud, ning kutsuvad Valgevene praegust kriisi rahumeelselt ja seaduslikult lahendama.

Ministrid tervitavad kolmapäeval, 19. augustil 2020 toimunud Euroopa Ülemkogu kohtumise tulemusi ning otsustavad kehtestada individuaalsed sihtsanktsioonid Valgevene ametiisikutele, kes vastutavad Valgevene presidendivalimiste tulemuste võltsimise ja Valgevene linnades rahumeelsete meeleavaldajate vastu ülemäärase jõu kasutamise eest.

Eesti ja Läti on koostanud Valgevene ametnikest nimekirjad. Sanktsioonidega nähakse ette viisakeeld. Riiklikul tasandil kehtestatakse kahepoolsed sanktsioonid kooskõlas riikliku korraga enne peatset Euroopa Liidu sanktsioonide kehtestamist.

Eesti ja Läti hindavad väga kõrgelt demokraatia aluspõhimõtteid, millest üks olulisim on kodanike õigus väljendada oma poliitilist tahet vabade ja õiglaste valimiste kaudu. Eesti ja Läti väärtustavad poliitiliste õiguste ja demokraatlike normide kaitsmist kogu maailmas.

Eesti ja Läti jätkavad aktiivset tööd Valgevene kodanikuühiskonna tugevdamise toetuseks. Valgevene on ja jääb Eestile ja Lätile oluliseks naaberriigiks ning Eesti ja Läti hoiavad ka tulevikus heanaaberlikke suhteid Valgevene rahvaga.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga