Avaleht Keskkond Loodusmuuseum korraldab seenefestivali
Loodusmuuseum korraldab seenefestivali

Loodusmuuseum korraldab seenefestivali

15. septembril toimub esimest korda Tallinnas Laial tänaval Eesti Loodusmuuseumi seenefestival.

Seenelised saavad erinevate söödavate, mittesöödavate, tinglikult söödavate ja mürgiste seentega tutvuda muuseumi seenenäitusel, kus on kohal konsultandid, kes seenekorvi sisu määrata aitavad. Seenefestivali toimumise ajal on seenenäituse külastamine kõigile tasuta. Muuseumihoovis on avatud puuseente väljapanek Eesti Arboristide Ühingu eestvedamisel ja majaseente väljapanek Eesti Mükoloogiauuringute Keskuse eestvedamisel.

Festivalikülalised on oodatud osalema töötubades, mille keskmes on seentega käsikäes kaunid kunstid ja loomingulisus. Nii saab näiteks Ukraina Kultuurikeskuse eestvedamisel lihvida kalligraafilisi oskusi seentest tehtud tindiga, Tallinna Botaanikaaia juhendamisel seentega lõnga värvida ja osaleda Nukuteatri töötoas, kus igas vanuses külalised kavandavad teatrikostüüme ja kuulavad teatrilugusid muinasjutukastides. Eesti Kunstimuuseum õpetab seentega paberile kauneid mustreid võluma. Eesti Loodusmuuseumi juhendamisel saab valmistada seenepaberit.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum koos Erki Naglaga toob festivalile mükoplasti, seeneniidistikust ja saepurust materjali, mis sobib naftal põhinevate plastide asendajaks. Ärge unustage uudistamast biomaterjalide väljapanekut Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi fuajees! Alkeemialabori töötoas saab küsida meistritelt põhitõdesid. Scandic Organic tutvustab seenefarmi olemust ja tööd: kuidas kasvavad maailmakuulsad shiitake-seened Tallinna külje all linnafarmis? Eesti Ajaloomuuseumi eestvedamisel saab mõtiskleda seente rolli üle kultuuriloos.

Eesti Tervishoiu Muuseum on samuti festivalil kohal, et rääkida lähemalt seentest toidus ja organismis. Maru Karu juhendamisel saavad pere pisemad liikmed osaleda meisterdus-kokkamises ja katsetada kunstilisi lahendusi söögis. Säsi Pruulikoja töötuba ootab teeseenega katsetama. Selleks, et seeneroogi ka päriselt nautida saaks, pakuvad restoran Trofe, kohvik Pikk 29, pitsarestoran Trattoria del Gallo Nero, veganrestoran Inspiratsioon, Kokomo ja Karjase Sai, Nuku Hendriku kohvik ja Plus Catering festivalipäeval erimenüüsid, mille keskmes on muidugi mõista seened.

Seenejutte räägivad teiste hulgas Margit Härma, kes muljetab, kuidas tavakorjajast saab asjatundlik seenegurmaan, Tõnu Ploompuu, kes arutleb seente rolli üle looduses, ja Aivar Jürgenson, kes avab seente rolli kultuuriloos.

Seenefestival on Eesti Loodusmuuseumi seenenäituse avasündmuseks. Seenenäitus toimub 15.-29. septembrini ehk kestab rekordilised 15 päeva. Lisaks festivalile toimuvad näituse raames ringkäigud, loengud ja perehommikud.