Home Keskkond Maailmakoristuspäev ühendab tänavu koristuse ja koorilaulu
Maailmakoristuspäev ühendab tänavu koristuse ja koorilaulu

Maailmakoristuspäev ühendab tänavu koristuse ja koorilaulu

18. septembril toimuv Maailmakoristuspäev sünnib sel aastal Eestis erakordse uuendusega “Laulame Eestimaa puhtaks” – koristusega on liidetud suurejooneline koorilaul.

Üleilmsele koristuspäevale annab tänavu hoogu kooride ühislaul. Kella 12-13 kõlavad Raadio Elmar eetris tuntud koorilaulud, millega koosseisud üle Eesti kaasa laulavad. Seejärel koristatakse paar tundi koos kaasmaalaste ja ülejäänud maailmaga.

“Koorilaul on meie rahvuse ühtsustunde looja ja aitab olla hingelt ning vaimult puhtam ja tugevam. Kasutame seda jõudu ka maailma prügivabaks saamisel,” tutvustab tänavust erilist uuendust idee autor Britt Normet. “Ühendades Eesti kaks märki, koorilaulu ja maailmakoristuse, sünnib liitev ja jõuduandev sündmus.”

Aktsiooni kunstiline juht Külli Kiivet rõõmustab, et koorilaul kõlab sel päeval üle terve Eesti. “Ootame registreeruma kõiki koore! Omal ajal laulsime Eestimaa vabaks, nüüd on aeg anda vaimset hoogu ja rõõmu juurde oma kodumaa prügist puhastamisele,” sõnab Kiivet. “Võimalik, et just siit saab alguse üks eriline traditsioon.”

Tänu raadios kõlavale koorilaulule saab oma kollektiiviga kaasa laulda igas Eestimaa punktis, kus on raadio- või internetilevi. Ühislaulmine saab teoks koroonapiirangutest olenemata, sest tegevus toimub vabas õhus ja hajutatult.

Eesti Maailmakoristuspäeva üks juhte Mart Normet soovitab koristamiseks valida mõne oma koorile armsa ja tähtsa paiga. “Kohalik laululava, kultuurikeskuse ümbrus, metsatukk – seal, kus inimesed käivad, on alati prügi. Paradoksaalselt leidub alati väikeprügi pargipinkide juures, mille lähedal on prügikastid täiesti olemas,” imestab Normet. Koristuspäev on viimastel aastatel pööranud tähelepanu väikeprügile ja eeskätt suitsukonidele, mis koosnevad sünteetilistest kiududest ja on keskkonnale mürgised.

Kuidas registreeruda?

Osaleda saavad igas vanuses ja koosseisus koorid: mudilas-, poiste- ja lastekoorid, neidude- ja noormeestekoorid, nais- ja meeskoorid, segakoorid jne. Registreerumiseks tuleks esimesel võimalusel täita ankeet.

Repertuaar

Maailmakoristuspäeva kaasalauldav osa on kokku pandud kõigile tuntud lauludest. Laulude noodid ja sõnad on pärast registreerumist leitavad kinnisel kodulehel, kust koori dirigent saab neid lauljatega jagada, nii on kõigil mugav neid leida ja meelde tuletada.

“Palve”, muusika Tõnis Mägi, sõnad Villu Kangur

“Isamaa ilu hoieldes“, muusika Alo Mattiisen, sõnad Jüri Leesment

“Mutionu pidu“, lastelaul, muusika August Kiiss, sõnad Aliide Dahlberg

“Juba linnukesed“, eesti rahvaviis, sõnad Jakob Hermann, Paul Tekkel

“Kaunimad laulud“, muusika Friedrich August Saebelmann, sõnad Peeter Ruubel

“Laul Põhjamaast“, muusika Ülo Vinter, sõnad Enn Vetemaa

“Kungla rahvas“, muusika Karl August Hermann, sõnad Friedrich Kuhlbars

“Maailm heliseb“, muusika Eeva Talsi, sõnad Aapo Ilves

“Päikeseratas“, muusika Olav Ehala, sõnad Juhan Viiding

“Üksteist peab hoidma”, muusika ja sõnad Kadri Hunt

“Minu inimesed“, muusika ja sõnad Jarek Kasar

“Ärkamise aeg“, muusika ja sõnad René Eespere

“Kergotamine“, seto viis, ans Zetod, Kristjan Priks, koorile seadnud Kristel Laas

“Meeste laul“, muusika Veljo Tormis, sõnad Paul-Eerik Rummo

“Tuljak“, muusika Miina Härma, sõnad Karl Ferdinand Karlson

“Ta lendab mesipuu poole“, muusika Peep Sarapik, sõnad Juhan Liiv

Maailmakoristuspäeva korraldamist toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Postimees, Elmar, Ringy, Pro Tone, RMK, Eesti Jäätmekäitlus ja transpordiamet.

Viiruse edasise leviku vältimiseks on vabatahtlikud oodatud koristama väikestes gruppides või individuaalselt, järgides kehtestatud piiranguid.