Avaleht Eesti elu MAANTEEMUUSEUM PEAB PÜHAPÄEVAL SÜNNIPÄEVA! Maanteemuuseum õpetab hobusega teed tegema
MAANTEEMUUSEUM PEAB PÜHAPÄEVAL SÜNNIPÄEVA! Maanteemuuseum õpetab hobusega teed tegema

MAANTEEMUUSEUM PEAB PÜHAPÄEVAL SÜNNIPÄEVA! Maanteemuuseum õpetab hobusega teed tegema

Maanteemuuseum õpetab hobusega teed tegema
Foto: Eesti Maanteemuuseum

Homm tähistab Eesti Maanteemuuseum oma 14. sünnipäeva, tutvustades kõigile huvilistele erinevate ajastute tee-ehitus- ja -hooldusvõtteid.

„Tänavu on täitumas mitu toredat teede ehitusega seotud tähtpäeva ja sestap otsustasime sel korral oma sünnipäevapeo fookuse sättida just tee-ehitusele ja -masinatele,“ sõnas maanteemuuseumi programmijuht Riinu Räim. „Näiteks möödub tänavu 120 aastat Eesti- ja Liivimaa teedekapitali seaduse kehtestamisest, mis omakorda andis edaspidiseks paremad võimalused maanteede ehitamiseks ja hoolduseks,“ selgitas Räim.

Külastajatele demonstreeritakse teehooldusvõtteid nii hobuajastust, mil tee-ehitus oli suures osas käsitöö, kui ka tänapäevast mehhaniseeritud teehooldust. Uudistamiseks on väljas kaasaegne teehooldusauto koos lisaseadmetega, tee-ehituse kõige põnevamatele ja põletavamatele küsimustele aitab vastust otsida Maanteeameti Lõuna regiooni ehitusvaldkonna juht Janar Taal. Muu hulgas saab kuulda, milline on Eesti kõige parem tee ja miks algab tee-ehitamine hoopis augu kaevamisest. RC sõidukite alal näitavad suurte masinate mudelimõõtu suguvennad ette erinevaid tee-ehituse protsesse.

Lisaks tehnika demonstratsioonidele avaneb külastajatel võimalus ennast proovile panna teerulli- ja kopajuhina või proovida, mis tunne on teed ehitada, kui ainsaks töövahendiks on kaks kätt ja suur haamer. Kel teetöödest villand, saab helkurvesti põlle vastu vahetada ja katsetada teede ehitusest inspireeritud koogitegu: nii nagu tee koosneb erinevatest ülestikku laotud kihtidest, proovime sama põhimõtet koogiteo juures rakendada. Et kihid omavahel liialt segunema ei kipuks, laome maiuse purki ja pakime kodus maiustamiseks kaasa.

Sünnipäevapidu kulmineerub Eesti vanima liikurhöövli käivitamisega. Maanteemuuseumi kogudesse kuuluv teehöövel Bitvargen restaureeriti aastal 2010. Bitvargeni jõudmist Eestisse ja selle kasutuselevõttu 1926. aastal peetakse Eesti tee-ehituse ajaloos murranguliseks sündmuseks.

Lisaks on avatud muuseumi liikluslinn, toimuvad hobusõidud ja muuseumi masinaparki tutvustav ringkäik. Maanteeameti tegemistega saab tutvuda Maanteeameti telgis ja lapsi naerutab klounionu Sem Fatkin.

Sünnipäevaprogramm algab kell 13.00. Sissepääs muuseumipiletiga. Rohkem infot leiab SIIT!

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga