Avaleht Eesti elu Maanteemuuseum tähistab Tartu Autode Remondi Katsetehase 70. juubelit näitusega
Maanteemuuseum tähistab Tartu Autode Remondi Katsetehase 70. juubelit näitusega

Maanteemuuseum tähistab Tartu Autode Remondi Katsetehase 70. juubelit näitusega

Eesti Maanteemuuseumi väikeses masinahallis saab 30. septembrini tutvuda Tartu Autode Remondi Katsetehase toodanguga.

Kõik 11 eksponeeritud sõidukit on valmistatud käsitsi mõõtkavas 1:43 Ukrainas. Nende mudelite puhul on olulisem originaalilähedus, mitte liikuvus. „Tänu ülipisikestele osadele tuleb mudelitega väga õrnalt ümber käia: juba riiulil nihutamisega võivad need viga saada,“ toonitas näituse kuraator ja maanteemuuseumi juhataja Kadri Valner.

Tartu tehas loodi 1949. aastal. Algul spetsialiseeruti Gorki autotehases toodetud GAZ-i veoautode ja busside remontimisele. Ent 1951. aastal eksperimentaalselt valmistatud autobussiga TA-1 sai alguse busside ja furgoonautode ehitus. Nii toodeti peamiselt GAZ-ide baasil sari- ja väikesaritootmises ligi 70 erinevat mudelit busse ja furgoonautosid.

Vitriininäitusel leiab kõige tüüpilisemad Tartus valmistatud sõidukite mudelid, kuulsaim neist ilmselt TA-1 buss, aga ka vähendatud koopia esimesest kaubafurgoonautost Nõukogude Liidus. „Võib olla paljud ei tea, et Tartus on valmistatud ka liikuvaid juuksuritöökodasid ja sportautosid. Neist viimane, Sportauto Tartu-1, on mudeldatud kujul samuti näitusel välja pandud,“ täiendas Valner.