Avaleht Eesti elu Maestro Neeme Järvi tähistab oma 80. juubelisünnipäeva koos ERSOga
Maestro Neeme Järvi tähistab oma 80. juubelisünnipäeva koos ERSOga

Maestro Neeme Järvi tähistab oma 80. juubelisünnipäeva koos ERSOga

Neeme Järvi

Maestro Neeme Järvi 80. sünnipäeva tähistatakse kolme piduliku kontserdiga 6. ja 7. juunil Estonia kontserdisaalis ning 9. juunil Peterburi Maria teatris. Külalised saabuvad Tallinnasse üle kogu maailma, tulemas on esindajad paljudest orkestritest, mille arengusse Neeme Järvi peadirigandina on jätnud särava jälje: Göteborgi sümfooniaorkester Šoti Kuninglik Rahvusorkester, Detroiti sümfooniaorkester, Haagi Residentie-orkester, New Jersey sümfooniaorkester, Orchestre de la Suisse Romande ning loomulikult Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Rahvusooper Estonia.

Eesti Vabariigi kultuuriminister Indrek Saare sõnul on maestro Neeme Järvi tõelise kultuurisaadikuna Eestit, meie kultuuri ja muusikat maailma eri paigus alati pühendunult tutvustanud. „Ta on esitanud meie heliloojate teoseid maailma tippkollektiividega ja just maestro Järvi on tänapäeva üks enim plaadistanud dirigente maailmas. Kirglikkuse ja nõudlikkusega on ta eeskujuks paljudele noortele muusikutele, kes alles alustavad oma professionaalset teed,” lisab Saar.   

6. juuni kontserdil, mis on ühtlasi ERSO hooaja lõppkontsert, astub lisaks Neeme Järvile dirigendipulti tema noorem poeg Kristjan Järvi ning maestro õigel sünnipäevaõhtul, 7. juunil, ka tema vanem poeg Paavo Järvi. Tallinna kontsertidel on solistideks Neeme Järvi tütar, flötist Maarika Järvi ja kauaaegne loominguline partner pianist Kalle Randalu, laval on ka Eesti Rahvusmeeskoor. Tallinnas tulevad ettekandele kirevad kavad, mille peateoseks 6. juunil on Sibeliuse II sümfoonia ja teisel kontserdil Tubina V sümfoonia, just need viiakse külakostina kaasa ka Peterburi.

“Oleme ajaloolise hetke tunnistajateks – on suur õnn, et ERSO ees on selline maailmanimega dirigent nagu Neeme Järvi”, räägib ERSO director Kristjan Hallik. “Tema inspireeriv ning spontaanne musikaalsus on pikki aastaid võlunud nii publikut kui muusikuid üle maailma. Esmakordselt on meil eriline võimalus tähistada maestro juubelit Eestis õigel päeval – 7. juunil” , rõõmustab Hallik.

Selleks, et pidulikku kontserti saaksid näha ka need, kes saali ei mahtunud, teeb ETV  7. juuni kontserdist otseülekande. Mõlemad Tallinna kontserdid kannab üle Klassikaraadio.

Foto: Mait Jüriado

1. juunil avati Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis näitus “Sissevaade Neeme Järvi loomingulisse arhiivi”, mis annab ülevaate maestro orkestritest ja aastatepikkusest kontserditegevusest maailmas. Väljapanekus on nii kavalehti, plakateid, ajalehtede väljalõikeid, fotosid, raamatuid ja heliplaate kui ka õnnitlustelegramme, aukirju, tänukaarte ning austajate koostatud nn fännialbumeid. Näitus jääb avatuks kuni 17. juunini 2017.

Kommentaarid