1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Mai alguses etendub Tallinnas ja Tartus tunnustatud Jaapani lavastaja Un Yamada lavastus “Monaka”
Mai alguses etendub Tallinnas ja Tartus tunnustatud Jaapani lavastaja Un Yamada lavastus “Monaka”

Mai alguses etendub Tallinnas ja Tartus tunnustatud Jaapani lavastaja Un Yamada lavastus “Monaka”

monaka22. mail kell 19 on etendus Tartus Eesti Rahva Muuseumis ja 4. mail kell 19 Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses Telliskivi Loomelinnakus.

Mai alguses korraldab Vaba Lava koostöös koreograaf Teet Kasega Jaapani Kuldse nädala, mille tippsündmuseks on Un Yamada ja tema trupi lavastus “Monaka”.

Lavastuse kontseptsiooniks on jaapanlaste kui põllumajanduslike inimeste elurütm.  “Monaka” märksõnadeks ja sõnapaarideks on pühalik stiil ja elujõud, individuaalsus ja kontroll, antiikaeg ja tänapäev. Lavastuses mängitakse aja ja rütmidega, liikumise ja inimfüüsisega, ning mäluga kui kõike kandva ja talletava, samas manipuleeritava ja pidevas muutumises oleva mõistega. Muusika on “Monakale” loonud Satoru Wono ning muusika ideed sisaldavad austusavaldust Joseph-Maurice Raveli komponeeritud teosele “Pavane pour une infante défunte”. Monaka tähendab traditsioonilisi jaapani maiustusi, mis sisaldavad oakreemi kahe kõva lehttaignakihi vahel.

monaka

Koreograaf ja lavastaja Un Yamada, muusika Satoru Wono, kostüümikunstnik Yuko Ikeda, valguskunstnik Yukiko Sekine. Produktsioon Kompanii Un Yamada.

Laval Toru Hasegawa, Toshihiko Jo, Yoko Mita, Mayu Yamazaki, Chisa Hirosue, Llon Kawai, Yuki Nishiyama, Sayuri Iimori, Kota Kihara,  Naoyuki Sakai, Chinami Ito, Masashi Koyama ja Ayako Yamashita.

Etenduse pikkus ca 60 min.

Tantsukompanii Un Yamada, mille asutas Un Yamada Tokyos 2002. aastal, stimuleerib vaatajate intelligentsust ning tundlikkust teravmeelse ja unikaalse koreograafia, täpse struktuuri ja tantsijate elava füüsilisusega.  Kompanii Un Yamada juht, koreograaf ja tantsija Un Yamada on sündinud Jaapais, pärast iluvõimlemis-, balleti ja butoh-treeninguid alustas t  1996. aastal koreograafi karjääri. Alates 1998. aastast on ta aktiivselt tegutsenud ka soolotantsijana. Inspiratsiooni ammutab Un Yamada muusikast, visuaalkunstist, kirjandusest, akadeemilistelt aladelt, moest ja keha mitmekesisest liikumisest. Tema tundlik, energiline ja dünaamiline tants on äratanud tähelepanu kogu maailmas ning seda ei saa kirjeldada kui lihtsalt nüüdistantsu või butoh’t (jaapani moderntants). Un Yamada käib etendusi andmas nii Jaapanis, Aasias, Euroopas ja Lähis-Idas, ta on loonud ka valdkondadeüleseid töid, mis hõlmavad muusikat, draamat, ooperit ja  traditsioonilisi etenduskunste.  2013. aastal pälvis Un Yamada 8. Jaapani Tantsufoorumi auhinna. 2014. aastal määrati ta Jaapani kultuurisaadikuks Ida-Aasias ning autasustati Haridusministeeriumi kaunite kunstide New Face (“uue näo”) auhinnaga.

Head Uudised GoodNews