Avaleht Tunnustus Mats Traat pälvis Eesti Kultuurkapitali aastapreemia
Mats Traat pälvis Eesti Kultuurkapitali aastapreemia

Mats Traat pälvis Eesti Kultuurkapitali aastapreemia

Mats Traat
Foto: Arula küla

2. veebruaril anti Tallinnas, Kultuurikatlas üle Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad eelmise aasta silmapaistvamaile kultuuri- ja sporditegelastele. Preemia pälvinute seas oli Otepää vallast, Arula külast pärit kirjanik Mats Traat, kes sai elutöö preemia kirjanduse valdkonnas.

Mats Traat sündis 23.11.1936 Otepää vallas Arulas Kuutse talus. Tema koolitee sai alguse Arula, Vana-Otepää ja Nõuni koolidest. Ta on luuletaja, prosaist ja näitekirjanik.

Mats Traadi looming on aukartust äratav nii hulga, kui žanrilise mitmekesisuse poolest. Tema tuntumaid teoseid on ehk „Tants aurukatla ümber“, milles autor kirjeldab värvikalt Eesti taluinimeste elu pöördelistel aastatel 20. sajandi esimesel poolel. Teose põhjal väntas Eesti telefilm 1987. aastal samanimelise filmi.

Kultuurkapitali iseloomustuses öeldakse Mats Traadi kohta nõnda: „Mats Traat – vähemalt pooltsadat teost sisaldav looming on alates 1962. aastal ilmunud esikkogust «Kandilised laulud» olnud sõna otseses mõttes Eestimaad kaardistav. Sarnaselt Tšehhoviga võiks ka tema kohta öelda: kui Lõuna-Eesti peaks kaduma, siis on võimalik seda tema teoste põhjal taastada. Ajaloo lõikes ulatab see teekond kaasajast Põhjasõjani.“

Arula külaelanikel on kirjanikuga tänase päevani säilinud side , 2016.aastal tähistas külarahvas kirjaniku 80. aastapäeva.

Kommentaarid