Avaleht Kultuur Mees, kes ei teinud mitte midagi! NUKU teatri suvelavastus räägib eesti küla lugu
Mees, kes ei teinud mitte midagi! NUKU teatri suvelavastus räägib eesti küla lugu

Mees, kes ei teinud mitte midagi! NUKU teatri suvelavastus räägib eesti küla lugu

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, milleks on muusikaline müsteerium „Mees, kes ei teinud mitte midagi” – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Üle mitme aasta on NUKU teatris koos näitlejatega laval live-bänd suurepäraste jazzmuusikutega.

Lavastaja Aare Toikka ja laulude autor ning osatäitja Lauri Saatpalu on mitte midagi tegeva mehe lugu omakeskis veeretanud ja küpsetanud pea viis aastat. Poolkogemata kätte juhtunud novelli „Mees, kes ei teinud mitte midagi” juures köitis lavastajat kirjaniku väga täpselt ära tabatud inimlik igatsus. Lavatekstis on kasutatud Mehis Heinsaare 15 novelli ja üht luulekogu.

„Olen Heinsaare loomingust välja otsinud dramaatilised motiivid ja keevitanud neist kokku lavanarratiivi, mis mängib üsna palju ka klišeedega. Sinna on põimitud vanasõnu ja täiesti totrat argitarkust, mis on ääretult banaalne. Aga mulle tundus, et Saatpalu poeesia ja Heinsaare maagilise realismi lavale toomiseks on vaja mingisugust tasakaalustavat ollust,” kirjeldab Toikka mitmeid kordi ümber kirjutatud lavateksti loomist.

Näitlejamängule ja tekstile lisaks on oluline osa loo jutustamisel ka Lauri Saatpalu kirjutatud lauludel ja koos Paul Danieliga loodud muusikalisel kujundusel ning põneval lavakujundusel, mille märksõnadeks on Lõuna-Eesti maastik, kartulikorvid ja maju sümboliseerivad postkastid.

Teatrikunstnik Rosita Raua loodud lavakujunduse üks suur osa on paarsada kartulikorvi. „Lavakujundust luues meenusid mulle bussisõidud Viljandisse, mil vaatasin alati aknast muutuvat maastikku – künkaid, sügisesi mustavaid põlde. Mulla ja kartulite juurest libiseski mõte kohe korvide peale. Sain aru, et kartulikorv on tegelikult hea kujund – sinna mahub inimese kogu elu, mida täidab pidev töö,” selgitab Raud üht olulist motiivi kujundusest, mis täidab uue Ferdinandi saali lava täies laiuses. Enam kui 200 kartulikorvi koguti kokku inimestelt üle Eesti.

Lavastuse „Mees, kes ei teinud mitte midagi” tegevus toimub Kärstna korvipunujate külas Viljandimaal, kus külarahvas on tegus ja tubli. Kui aga külla ilmub võõras mees, muudab see elu Kärstnas äratundmatuseni. Laval on külalisnäitlejatena Lauli Otsar, Ester Kuntu ja Lauri Saatpalu, NUKU teatri trupist Laura Nõlvak, Liivika Hanstin, Getter Meresmaa, Mart Müürisepp, Mihkel Vendel, Taavi Tõnisson ja Anti Kobin. Bändiliikmed on Paul Daniel, Madis Muul, Tanel Ruben või Eno Kollom, Marti Tärn või Mihkel Mälgand. Koreograafia on loonud Marge Ehrenbusch ning lavavõitluse Tanel Saar, valguse kujundas Triin Hook.

Juulikuus mängitakse lavastust 10 korda, augusti lõpus toimub veel 5 etendust. Suve jooksul sõidavad Tallinnasse ka teatribussid Viljandist, Tartust, Rakverest ja Pärnust. Piletid ja bussisõidud on müügil NUKU teatri kodulehel ja Piletilevis.

Vaata suvelavastuse valmimise videot! 

Kommentaarid