
METS MÜHISEB I Männi- ja kasetaimed on selleks kevadeks juba otsas!
Erametsaomanikul, kellel on aprillis-mais metsauuendustööd plaanis, tasub võtta kiiremas korras ühendust kohaliku metsaühistuga, sest taimetellimussooviga viimasele hetkele jäädes ei pruugi olla võimalik seda enam täita: praegu on saada veel kuusetaimi, männi- ja kasetaimed on käesolevaks kevadeks aga otsas.
Erametsaomanike suurimat taimetellimuse ühishanget korraldava Keskühistu Eramets TÜ tegevjuhi Priit Jõeääre sõnul on jätkuvalt populaarseim puuliik istutamisel kuusk, kuid osakaal on aastate jooksul jõudsalt liikunud männi ja kase istutamise suunas. Nii näitab keskühistu tellimuste statistika, et tellitavad männitaimedekogused on viie aastaga kolmekordistunud ja jõudsalt kasvab ka kasetaimede tellimine.
Kuuse osakaalu kahanemisel mängib rolli kuuse algtiheduse vähenemine: kui veel mõned aastad tagasi istutati hektari kohta ligi 2200 kuusetaime, siis nüüd 1600-1700 taime hektari kohta. Võimalike kuuse-kooreüraski kahjustuste vältimiseks ja tormikindluse parandamiseks võtavad metsaomanikud kohe algselt suuna istutada kuuske vähem ja loodusliku uuenemise abil lasta metsa kasvama ka lehtpuu.
2021. aasta tellimused jäävad samasse suurusjärku mullusega, kui keskühistu kaudu jõudis erametsadesse ligi 4 miljonit taime. „Tellimuste kasvu prognoosida ei julge. Peamiseks kasvupiduriks võib lugeda raiemahtude langust erametsades,“ selgitas tegevjuht. „Raiemahtude languse põhjused on olnud seotud materjali ostuhindade langusega, erinevate sortimentide turupiirangute ja soojade talvedega.“
Männi- ja kasetaimede defitsiiti kinnitas ka Eesti suurima metsaühistu Ühinenud Metsaomanikud juhatuse liige Kadri-Aija Viik. „Üllatavalt on sellel kevadel nõutud just männi- ja kasetaimed. Tavaliselt on nende osa kuni veerand kogumahust, seekord küsiti neid aga ligi pool kõigist taimedest,“ kommenteeris Viik. Ühinenud Metsaomanikel on kevadel oma liikmetele jagada 900 000 taime, kuigi ka siin on kõige suurem nõudlus kuuse potitaimede järele.
Erametsaomanikul, kes soovib metsa uuendada, tasub ühendust võtta kohaliku metsaühistuga. Pärast tööde tegemist saab toetust küsida Erametsakeskuselt, kus esimese toetusvooru tähtaeg on 1. juulil.