Avaleht Kultuur Mida kätkeb endas poliiteetika?
Mida kätkeb endas poliiteetika?

Mida kätkeb endas poliiteetika?

TAEVAS3Poliitika eetika tegeleb poliitika ja eetika kokkupuutealaga.

Ühelt poolt uurib poliitika eetika, millised eetilised valikud seisavad poliitiku ees, näiteks kas – ja kui, siis millistel tingimustel – on lubatud eetika piiride ületamine poliitiliste (ühishüveliste) eesmärkide saavutamise nimel või millised kompromissid on poliitikas eetiliselt lubatud (nt konflikt valimislubaduste ning koalitsiooniloome vahel).

Teiselt poolt kuulub poliitika eetika valdkonda küsimus, milles seisneb võimu kuritarvitamine poliitikute poolt ning kuidas seda on võimalik minimeerida. Sellele lisanduvad küsimused huvide konflikti, tagasiastumise praktika reeglite jms kohta.

Poliitiku eetika erineb ametnikueetikast eelkõige selle poolest, et poliitikud saavad oma mandaadi valijatelt. Poliitikud töötavad poliitikaid välja, ametnike osaks jääb poliitika elluviimine.

Poliitika ja eetika võtmeküsimused puudutavad ausust, usaldust, nn räpaste käte probleemi, korruptsiooni, mõjuvõimu ning poliitilise võimu adekvaatset kasutamist.

Näitejuhtum: 

Kõrge töötuse määraga linna volikogule tehakse ettepanek rajada linna keemiatehas. Keemiatehas annaks tööd enamikule linna töötutele ning elavdaks kogu regiooni majandustegevust, tuues lisainvesteeringuid teede-ehitusse ning suurendades kaubavahetust.

Teisalt võib tekkida oht keskkonna saastumiseks. Näiteks mürgiste ainete vette sattumisel levivad mürgid lähedal asuva jõe kaudu edasi teistesse piirkondadesse. Lisaks sellele võib nii linna enda kui ka naaberpiirkondade põhjavesi saastuda sel määral, et põhjavett pole mingi aja vältel võimalik tarbida.

Poliitikud peavad otsustama, kas anda keemiatehase rajamiseks nõusolek.

Poliitikutele avaldavad survet nii keskkonnakaitsjad kui ka töötud.

Küsimusi:

  • Milliste väärtuste põhjal otsus vastu võetakse?
  • Kuidas peaksid poliitikud otsustama?
  • Kuidas põhjendada erinevaid otsuseid?
  • Millised on kasud lähemas tulevikus ning pikemas perspektiivis?
  • Kas ja kuidas muudaks olukorda see, kui poliitikutele pakutaks väga soodsa hinnaga müügiks keemiatehase aktsiaid?

Vaata lisaks ka: poliitiline reklaam; äri, majandus ja poliitika; sõja- ja rahueetika

ALLIKAS: TÜ EETIKAVEEB

Uuri materjale lähemalt SIIT

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga