Avaleht Kultuur Muuseumikontserdil kuuleb pärimus-scat’i
Muuseumikontserdil kuuleb pärimus-scat’i

Muuseumikontserdil kuuleb pärimus-scat’i

18. oktoobril toimub NUKU muuseumi kontserdihooaja teine kontsert, kus musitseerib pärimuslaulja Maarja Soomre ning liigub tantsija Brite Vilgo.
Kontserdi „Pilli loomine” kohta ütleb Maarja Soomre: „Maailma vanim instrument on hääl. Tänapäeval oleme harjunud, et hääle tekitamisega luuakse ka lauludele sõnad. Mis aga juhtub siis, kui inimhääl püüab muutuda tagasi instrumendiks – parmupilliks, torupilliks või sarvepilliks –, ja otsida koos liikumisega selle hinge ning keha?”
Kontserdil kuuleb põnevat pärimus-scat’i ehk pilliimitatsioon. „Olen otsinud ja kuulanud Eesti Rahvusarhiivi vanu salvestisi, kuidas pillimängijad ja lauljad on erinevaid pille oma häälega imiteerinud. Olen ise jämminud, et need lood enda omaks teha,” kirjeldab Maarja südamelähedast teemat. Sel suvel katsetas Maarja Viljandi pärimusmuusika festivalil, kuidas on üksi lauldes rahvast tantsitada, scat’imist on Maarja proovinud ka koos kaaslastega ansamblist RÜÜT, kelle repertuaari kuuluvad lood „Sarve lullitamine” ja „Rüüt-rüüt”. NUKU muuseumi kontsert on hea väljakutse uute väljendusvahendite proovimiseks, nii sünnibki kontsert koostöös tantsija Brite Vilgoga.
Maarja Soomre on laulja, kes õppinud jazzmuusikat TÜ Viljandi kultuuriakadeemias ning pärimusmuusikat Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on ansamblite RÜÜT ja Päri Päri liige. Brite Vilgo on lõpetanud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tantsija ja tantsuõpetajana ning hetkel õpib koreograafia magistrantuuris. Tantsu ja liikumist täiendavad tema loomingus ka elus jooga ja fotograafia.
NUKU muuseumikontsertidele on oodatud ennekõike täiskasvanud. Kontserdid toimuvad kammerlikus õhkkonnas muuseumi eri ruumides, tihti tuleb ette muusikalisi rännakuid ühest ruumist teise. Kindlat lava pole, muusikud leiavad enne kontserti neid enim inspireerivad paigad, kus oma loomingut esitada.
Kontserdipiletid on saadaval NUKU teatri kodulehel ja kassas ning Piletilevis hinnaga 16 ja 13 eurot (soodushind (üli)õpilastele ja pensionäridele).