Home Ukraina rahva toetuseks New Yorgis Ukraina doonorite konverentsil arutati, kuidas tagada sõja ajal Ukraina lastele võimalused koolitee jätkamiseks
New Yorgis Ukraina doonorite konverentsil arutati, kuidas tagada sõja ajal Ukraina lastele võimalused koolitee jätkamiseks

New Yorgis Ukraina doonorite konverentsil arutati, kuidas tagada sõja ajal Ukraina lastele võimalused koolitee jätkamiseks

Välisminister Urmas Reinsalu osales eile, 20. septembril New Yorgis Ukraina doonorite konverentsil, kus arutati, kuidas tagada sõja ajal Ukraina lastele ja noortele võimalused koolitee jätkamiseks. Reinsalu osales ÜRO Peaassamblee raames veel mitmetel kohtumistel ja vastuvõtul Eesti majas.

Välisminister Reinsalu nentis, et humanitaarkriis Ukrainas on ühtlasi hariduskriis, sest sõda on mõjutanud pea kuue miljoni lapse ja noore haridusteed. „Ukraina lapsed hakkasid tänavu 1. septembril tähestiku asemel esmajoones õppima, kuidas õhuhäire korral evakueeruda. Teistesse riikidesse põgenenud lastel on tulnud kooli minna aga võõras riigis või on uus õppeaasta jäänud üldse vahele. Seepärast on Eesti töötanud teadlikult selle nimel, et igal Ukraina lapsel ja noorel oleks siin võimalus oma haridusteed jätkata,“ ütles Reinsalu.

„Koostöös Ukraina valitsuse ja siinse Ukraina kogukonnaga on sõjapõgenikel võimalik õppida ka oma emakeeles ja tänu meie uuenduslikele digilahendustele ka klassiruumist väljas, et anda nii võimalus õppida eesti keeles meie õppekava järgi kui ka säilitada oma keele- ja kultuuritunnetus,“ tõi Reinsalu välja. Praegu on Eestisse jäänud üle 16 000 Ukraina sõjapõgenikust lapse ja noore.

Välisminister rõhutas, et Ukrainas tuleb juba alustada ka ülesehitustöid, keskendudes lasteaedade ja koolide ülesehitamisele ning peavarjuta jäänud inimeste eluruumide ja vajaliku taristu taastamisele. „Eesti keskendub ülesehitustöödel Žõtomõri oblastile, kus juba tänavu on plaanis valmis ehitada Ovrutši linna lasteaed, mille nurgakivi asetasin augusti alguses Ukrainas käies,“ ütles Reinsalu.

Välisministril toimusid New Yorgis veel kahepoolsed kohtumised Andorra ja Azerbaidžaaniga ning NATO idatiiva (B9) välisministrite kohtumine USA asevälisministriga, kus arutati olukorda Ukrainas ja uusi koostöövõimalusi. Samuti osales Reinsalu koos president Alar Karisega vastuvõtul, mille korraldasid Eesti peakonsulaat New Yorgis ja Eesti maja.