Home Keskkond Onu Raivo joonistatud kassipildiga kohuke muutub keskkonnasõbralikumaks
Onu Raivo joonistatud kassipildiga kohuke muutub keskkonnasõbralikumaks

Onu Raivo joonistatud kassipildiga kohuke muutub keskkonnasõbralikumaks

Sügisest muutub ligi 25 aastat tootmises olnud Tere kassikohukese retsept palmiõlivabaks.

Raivo Järvi joonistatud kassipildiga kohukesi on eestlased läbi aegade palavalt armastanud. Need sisaldavad täielikult hüdrogeenitud palmituumaõli, mis ei ole kahjulik tervisele, vaid mille tootmine on muutunud ohuks keskkonnale.

„Keskkonnateemad on viimastel aastatel eriti esile kerkinud, seega tuleb muudatused ette võtta mitte ainult energiavaldkondades, vaid ka tehnoloogiates ja toodete retseptides,“ sõnas Nordic Milki juhatuse esimees Ülo Kivine. „Suure ajalooga toodete puhul ei muudeta just tihti retsepte, sest need peavad tarbijate jaoks säilitama oma autentsuse.“

„Täna leidub Maailma Looduse Fondi info kohaselt palmiõli umbes 50% toidukaupluse pakendatud toodetes. Palmiõli iseenesest ei ole tervisele kahjulik ega ohtlik. Mõistlikus koguses on see isegi tervisele kasulik, kui see ei sisalda transrasvu. Lisaks on see taimset päritolu ja omab väga paljudes toodetes kindlat funktsiooni,“ lisas Kivine.

Piimatööstuse juhi sõnul on palmiõli peamiseks probleemiks muutunud selle liigne ja ebaeetiline tootmine, mille käigus paisatakse õhku aina enam süsinikdioksiidi, hävitatakse loomade elupaiku ning rikutakse inim- ja tööõigusi. „Elu meie ümber muutub pidevalt. Samal ajal toimuvad muutused tehnoloogiates ja kasutatavates toormetes. Oleme Tere ja Farmi piimatööstustega hakanud juba alates eelmise aasta sügisest järk-järgult üle minema uutele kohukesteretseptidele. Näiteks uued Emma kohukesed on täielikult taimsete õlide vabad ja nende glasuur on valmistatud piimašokolaadist,“ sõnas Kivine.

„Kohukestesarja kallal oleme tööd teinud juba pikka aega. Paraku on koroonakriis tekitanud paljudes tarnetes tõrkeid ja nii olemegi varem kevadesse planeeritud muutused edasi lükanud sügisesse,“ märkis Kivine.

Tere ja Farmi 2019. aasta auditeerimata konsolideeritud käive oli 112 miljonit eurot.