Avaleht Eesti elu Õunaaiakontsertide sari Pokumaal pakub midagi nii muusika-, kunsti- kui ka toidugurmaanidele
Õunaaiakontsertide sari Pokumaal pakub midagi nii muusika-, kunsti- kui ka toidugurmaanidele

Õunaaiakontsertide sari Pokumaal pakub midagi nii muusika-, kunsti- kui ka toidugurmaanidele

Õunaaiakontsertite sari Pokumaa ilusas päevinäinud õunaaias pakub midagi nii muusika-, kunsti- kui ka toidugurmaanidele. Muinaslugude armastajatest rääkimata. Tänaseks toimunud 10 kontserti saavad järje sel reedel, 19. juulil, mil astub üles ansambel Puuluup.

„Need on õhtud, mille moodustavad jagatud lood, lauludud laulud, tulukesed puude otsas ja lõkked, mille ääres end pärast kontserti veel mõnusalt tunda,“ ütleb Pokumaa perenaine Nele Hendrikson. „Oleme seda formaati hakanud nimetama piknikkontsertiteks, sest õunapuude alla saab end piknikule seada, kuid tegelikult on nendes õhtutes veel paju muud – pakume konsentreeritult seda head ja mõnusat, mida suveõhtutel ning ilusal loodusel inimesele pakkuda on.“ Kohal on Edgar Valteri „Pokuraamatust“ tuttav Puuko, kes külastajatega lugudevestmise ja kontserdi vahel väikese metsajalutuskäigu teeb. Kontserdi eel pakutakse kohalikku toidukraami ning toimib lastehoid, et vanemad saaksid mõnusalt muusikat kuulata. Kaugemalt tulijad võivad jääda telkima ning avastada ümbruskonda edasi järgmisel päeval.

Kontsertite külastatavus on olnud hea, keskmiselt iga kord 100-120, nii et kokku on tänaseks saanud õunaaiakontsertitest osa umbes 1500 inimest. Publik jaguneb umbes pooleks Lõuna-Eesti ja kaugemalt tulijad. „Eks algselt oligi kontsertite korraldamise mõtte taga soov pakkuda kohalikele hea põhjus külla tulla,“ naerab Hendrikson. „Kes muidu oma küla vaatamisväärsusi uudistamas käiks!?“ Kontserdile järgneval nädalavahetusel on pileti ettenäitamisel Pokumaa külastuspiletid poole soodsamad.

Kõige enam rahvast on kohale meelitanud Sandra ja Jalmar Vabarna ning ansambel Naised köögis. Lisaks on Hauka vana talukoha aias esinenud Hedvig Hanson ja Andre Maaker, Tõnis Mägi ja Kärt Johanson, Inga ja Toomas Lunge, Kadri Voorand ja Mihkel Mälgand, Mick Pedaja ja Angeelia, Anu Taul ja Tarmo Noormaa ning sel suvel Mari Jürjens maikuus ning Liisi Koikson ja Joel Remmel suvisel pööripäeval.

Juba kolmel suvel on kõikide kontsertite eel rääkinud lugusid elukutseline jutuvestja Piret Päär, kes suudab rahvapärimuse, kohalike lugude ning isiklikust varasalvest pärit pajatustega kuulajad vähemalt tunniks ajaks oma argised mured unustama panna.

Üheteistkümnenda õunaaiakontserdi esinejaks on ansambel Puuluup, kes on lubanud Hauka õunaaeda kaasa võtta isegi mõne uue loo. Muusikalise koosluse moodustavad Ramo Teder, keda teatakse ka esinejanime Pastacas järgi, ja antropoloog Marko Veisson, kelle ühisloomingus segunevad omavahel pärimuslugudest laenatud motiivid, sajanditevanune rahvapill hiiu kannel ning nüüdisaegne juhtmedžungel looper’i kehastuses. Bändi loomingust leiab magusat irooniat, maailmamuusika särtsakust ning moodsa aja elektroonilist kulgemist.

Kontsertsarja on läbi kolme aasta toetanud Eesti Kultuurkapital. Väga heaks ja oluliseks partneriks on olnud Coop Eesti ning meediapartnerina TV3. Tänusõnu jagub korraldusmeeskonnal aga veel paljudele teistele: Tartu Skautide ja Gaidide Malev, Rimi Eesti, Selver, Öun Drinks, trükikoda Joon ning mitmed-mitmed vabatahtlikud, kes on aidanud väikesel sihtasutusel suurepärasel tasemel kontsertite korraldamisega toime tulla.

  1. aasta kontserdid on Pokumaa programmis osa Edgar Valteri 90. sünniaastapäeva tähistamisest.

Lähenevad kontserdid:

19. juuli õunaaiakontsert #11: ansambel Puuluup

2. august õunaaiakontsert #12: Marek Sadam ja Tõnu Laikre