1. Avaleht
  2. Tunnustus
  3. PALJU ÕNNE I “LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023” laureaat on Ülo Krigul
PALJU ÕNNE I “LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023” laureaat on Ülo Krigul

PALJU ÕNNE I “LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023” laureaat on Ülo Krigul

Festivali Eesti Muusika Päevad raames väljaantava “LHV uue heliloomingu Au-tasu” laureaat on sel aastal Ülo Krigul teosega süntesaatorikontsert „Synlith” (2022). Preemia anti üle 28. aprillil Estonia kontserdisaalis.

Foto: Rene Jakobson

Konkursile kandideerisid Eesti autorite teosed, mille maailmaesiettekanne toimus 2022. aastal. Sel aastal laekus 54 tööd 38 heliloojalt. Preemiale võisid teoseid esitada nii üksikisikud kui kollektiivid ja organisatsioonid.

Žürii koosseisus oli seekord Märt-Matis Lill (Eesti Heliloojate Liit), Talvi Hunt (interpreet), Johanna Mängel (Klassikaraadio), Kaspar Mänd (dirigent) ja Jüri Reinvere (helilooja, möödunud aasta laureaat).

Foto: Rene Jakobson

Žürii esimees Märt-Matis Lill: “Tase oli sel aastal erakordselt kõrge, konkursile esitatud teosed olid väga eriilmelised ja isikupärased. On näha, et eesti muusika on muutunud järjest rahvusvahelisemaks, kuivõrd mitmed teosed olid tellitud või esitatud väliskollektiivide poolt. Tegelikult oleks kõik väljavalitud teosed väärinud seda tiitlit, aga võitja valikul tekkis üsna selge üksmeel – Ülo Kriguli teos on mastaapne ja hästi toimiv tervik, mille lähtekohaks on väga omanäoline instrumentaalne nägemus. Süntesaatorit on kasutatud instrumendina küll erinevates koosseisudes, aga soolipillina seda suure orkestri ees näha on üsna harukordne. Võiduteose puhul väärib märkimist ka solist Taavi Kerikmäe ja helilooja tihe koostöö, mis kindlasti mõjutas ja toetas just sellise mõjusa tulemuse tekkimist.”

Tegelikult oleks kõik väljavalitud teosed väärinud seda tiitlit, aga võitja valikul tekkis üsna selge üksmeel – Ülo Kriguli teos on mastaapne ja hästi toimiv tervik, mille lähtekohaks on väga omanäoline instrumentaalne nägemus.

Foto: Rene Jakobson

Žürii otsustas eraldi ära märkida ka Madli Marje Gildemanni teose “Transpiration” keelpilliorkestrile, mis moodustab ühe osa helilooja pikemast bioloogilistest protsessidest inspireeritud teoste sarjast “Three Studies on Plant Biology” ning mis sarnaselt helilooja teiste tsüklisse kuuluva teostega loob ääretult paeluva isikupärase ning fantaasiarikka kõlamaailma.

  • Varasematel aastatel on preemia pälvinud heliloojad Liisa Hirsch, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Märt-Matis Lill, Rasmus Puur ja Jüri Reinvere. Lisainfo võiduteoste kohta on leitav Eesti Heliloojate Liidu kodulehel.
Head Uudised GoodNews