Pekingi valgusinstallatsioon Terrakotasõdalased Tallinnas Harjumäel
Alates eilsest võib Harjumäel 20. augusti väljakul imetleda 2008. aastal Pekingi olümpiamängudeks valminud Shaanxi provintsis Xi’anis leitud maailmakuulsast terrakotasõdalaste armeest inspireeritud valgusinstallatsiooni.
Väljapaneku korraldanud Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti juhataja Aini Härmi sõnul on installatsiooni kandvaks mõtteks iidse kultuuri ja tänapäevase innovatsiooni koosmõju, mis on aluseks ka Hiina majanduse ja kultuuri edule viimastel aastakümnetel. „Nagu Xi’ani kujudel, on ka igal installatsiooni moodustaval 82 inimsuurusel hiina laternana lahendatud figuuril oma nägu, ilme ja iseloom. Läbi aegade on hiina filosoofia üks põhiküsimusi isiksuse ja ühiskonna suhestumine, indiviidi osa rahva ja riigi käekäigus,“ selgitas Härm installatsiooni läbivat narratiivi.
Lisaks juhtis ta tähelepanu sellele, et kui eeskujuks olnud terrakotaarmees polnud ühtki naist ega last, siis installatsioon algab last ootava naisega ja lõpeb kujudega kolmeliikmelisest perekonnast. „See on otsene viide väärtushinnangute muutumisele ajas, kus sõjalise võimsuse asemel on tõusnud esiplaanile inimlikkus ja aukartus elu ees. Ka ei kanna ükski installatsiooni kujudest relva, mis viitab Hiina nn vägivallatu hõlmamise poliitikale, kus toetutakse kultuurivahetusele ja kaubandussuhetele,“ rääkis Härm. „Installatsioon kannab märksa avaramat märgilist tähendust, kui pelgalt vanade kujude koopiana mitmevärviliste laternatena silmailu pakkuv dekoratiivne kujund,“ leidis kultuuriväärtuste ameti juhataja.
Näitust on eksponeeritud Suurbritannias, Austraalias ja mujal. Tallinnasse saabus see Helsingist, kus oli Hiina aastavahetuse puhul eksponeeritud 9.-19. veebruarini.
Valgusinstallatsioon on loodud kuulsate terrakotasõdalasi kujutavate skulptuuride eeskujul, mis avastati 1974. aastal 3. sajandil eKr elanud Hiina keisri Qin Shi Huangi mausoleumi lähedalt. Praeguseks on kolmes maa-aluses kaevandis leitud enam kui 8000 skulptuuri.
Installatsiooni eksponeeritakse Harjumäel 20. augusti väljakul (Vabadussõja võidusamba taga) 24. veebruarist 3. märtsini. Parim aeg taiese nautimiseks on õhtuhämaruses, kui laternate värviküllus kõige muljetavaldavamalt esile tõuseb. Kujud on valgustatud kuni kell 23.00.
Näitus on osa Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti Hiina uusaastat tähistavast kultuuriprogrammist.