Avaleht Kultuur Muusika Philly Joe’s jazziklubi juubelihooaja avab auhinnatud New Wind Jazz Orchestra
Philly Joe’s jazziklubi juubelihooaja avab auhinnatud New Wind Jazz Orchestra

Philly Joe’s jazziklubi juubelihooaja avab auhinnatud New Wind Jazz Orchestra

Selle aasta märtsis möödus 100 aastat USA trompetisti ja helilooja Thad Jones’i sünnist. New Wind Jazz Orchestra tähistab suurmeistri juubelit ja Philly Joe’s Jazziklubi 10. hooaja algust kahel õhtul 7. ja 8. septembril. Kontserdil kõlavad Thad Jones/Mel Lewis Jazz Orchestra repertuaari meistriteosed 1960. ja 1970. aastatest.

Thad Jones oli üks kõigi aegade suurimaid trompetisoliste, samuti üks tähtsamaid bigbändi heliloojaid ja arranžeerijad ning teda on nimetatud ka üheks kõige edukamaks bigbändi dirigendiks jazziajaloos. Ta on iseõppinud muusik, kes lihvis oma talenti Count Basie Orchestra liikmena. Ta soleeris lugudes nagu “April in Paris”, “Shiny Stockings” ja “Corner Pocket”. Oma arranžeerimis- ja komponeerimisoskust näitas ta näiteks lugudes “The Deacon”, “H.R.H.”, “Counter Block”, “Speaking of Sounds” ja “To You”. Jones mängis ka Thelonious Monki 5 “By Monk by 5” albumil. 1965. aastal lõi ta koos trummari Mel Lewisega Thad Jones/Mel Lewis Jazz Orchestra. Nad alustasid hilisõhtuste jämmidega New Yorgi parimate stuudiomuusikutega, seejärel esinesid juba Village Vanguardis. Jones juhtis koosseisu 12 aastat. 1978. aastal võitsid nad oma albumiga “Live in Munich” Grammy auhinna. Aasta hiljem kolis ta Kopenhaagenisse, kus juhtis Danish Radio Big Bandi, mis tema käe all maailma üheks paremaks bigbandiks arenes. 1985. aastal jõudis ta tagasi USA-sse, kus võttis üle Count Basie Orchestra juhtimise kuni oma tervise halvenemiseni. Tema panus muusikasse on hindamatu ja heliloomingut mängivad suured jazzansamblid üle kogu maailma tänapäevalgi.

Kontserti juhatab Bianca Rantala ning tedagi on Jones mõjutanud: “Uskumatu mõelda, et 10-lapselisest perest pärit Thad Jones sai oma esimese puhkpilli ja pilliõpiku 13-aastaselt ning juba paar aastat hiljem mängis professionaalsel tasemel koos teiste jazzmuusika suurtegijatega. Võin kinnitada, et pole veel kohanud kedagi, keda Thad Jones külmaks jätaks – sedavõrd oluline ja paeluv tema helilooming ning panus jazzmuusika ajalukku on olnud.”

New Wind Jazz Orchestra (NWJO) ühendab endas noore ja ägeda temperamendi ning professionaalse meisterlikkuse. Saksofonimängija Lauri Kadalipu eestvedamisel kokku saanud bigbänd armastab end proovile panna uute väljakutsete ning professionaalsust nõudva repertuaariga. Viie tegevusaasta jooksul on üles astutud nii Eesti jazzi kodus Philly Joe’s jazziklubis kui ka Sõru Jazzil, Kumu auditooriumis Raul Söödi 50. juubeli erikavaga, NUKU saalis Eesti Jazz 100 galakontserdil ning Triigi Filharmoonias ja festivalil Jazzkaar Kristjan Randalu uudiskavaga. Lava on jagatud ka maailmakuulsa USA bigbändi Thad Jones/Mel Lewis Jazz Orchestra (praeguse nimega The Vanguard Jazz Orchestra) trummari John Rileyga, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ning Soome tuntuima bigbändi juhi ning trombonisti Antti Rissaneniga. Sügisel 2022 ilmus orkestri debüütalbum “Sisu” Kristjan Randalu kavaga, mille andis välja UK plaadifirma Whirlwind Recordings. Plaadil teevad kaasa Wolf Kerschek (Saksamaa) dirigendina, Ingrid Jensen (Kanada) trompetil ja Ben Monder (USA) kitarril. Album pälvis ka Eesti Muusikaauhinnad 2023 Aasta Jazzalbumi tiitli. New Wind Jazz Orchestra pälvis Eesti Jazziauhindade jagamisel Aasta Jazzansambel 2023 tiitli.

Philly Joe’s jazziklubi 10. hooaja avakontserdid toimuvad 7. ja 8. septembril algusega kell 20.00. Piiratud koguses pileteid on müügil Piletikeskuse kodulehel ja kohapeal kuni kohti jätkub.

  • Kontserti toetab Eesti Kultuurkapital.