Avaleht Eesti elu Pille Lill: laulu- ja tantsupeod on Eesti vaimne riigikaitse
Pille Lill: laulu- ja tantsupeod on Eesti vaimne riigikaitse

Pille Lill: laulu- ja tantsupeod on Eesti vaimne riigikaitse

Soovin avaldada tunnustust kõigile, kes seisavad hinge ja pühendumisega laulu- ja tantsupeo traditsiooni jätkumise eest!

Minu vanavanaisa Karl August Hermann oli kaaskolleegidega esimese laulupeo loojaks ja eestvedajaks sooviga rahvast harida ning äratada ja hoida eestlastes armastust kodumaa vastu.

Laulu- ja tantsupeod on vaieldamatult meie kultuuri kõige olulisem nähtus. Sellist emotsiooni, mis väljendub sadade tuhandete eestlaste hingedes sel ajahetkel, kui laulukaare all kõlab “Mu isamaa on minu arm”, ei leia me teistest valdkondadest. See on meie riigi sisemine kaitse, mis sünnib inimeste südames!

Ometi oleme täna, laulupeo juubeliaasta eel, jõudnud olukorda, mil suursündmuste vahelisel perioodil puudub riigipoolne arusaam ja tahe toetada meie kollektiivide ja juhendajate üle-eestilist tegevust. Sadade inimeste vabatahtlik tööõhin on otsakorral, nad vajavad oma igapäevase töö väärtustamist.

Kooriühing on oma murettekitavas manifestis Haridus- ja Teadusministeeriumile andnud teada, et kümne aasta pärast ei jätku enam piisavalt koori-, orkestri- ja tantsujuhte, mistõttu on meie suurtraditsiooni tulevik suures ohus. Laulupidude püsivuse jätkumiseks on vaja riigipoolset ümbermõtestamist.

Olen alustanud oma muusikukarjääri koorijuht-pedagoogina ning omandasin selleks kõrghariduse. Laste ja noorte rõõmu hoidmiseks ei piisa vaid sellest, et õpetaja oskaks takti lugeda. See on amet, mida tuleb kõrgelt väärtustada ja mida saab teha vaid kõrgharidusega spetsialist.

On kahetsusväärne, et meie küla- ja väikelinnade kultuurimajade eelarved katavad lisaks ruumide ülalpidamisele vaid juhataja minimaalse palgakulu ning sageli sellega omavalitsuste toetus piirdub. Seega ei ole paljudes maakohtades mingit võimalustki, et kutsuda ringijuhtideks oma ala spetsialiste, mis tagaks piirkonniti jätkusuutlikult professionaalse laulu, orketri või tantsuga tegelemise.

Märtsi lõpus toimub Tallinnas minu eestvedamisel rahvuskultuuri foorum, mille eesmärgiks on meie tipp-poliitikud ja teised huvilised probleemistikuga kurssi viia ning lahendusi leida. Foorumil tutvustatakse kultuuriministeeriumi äsjavalminud uuringut, mille eesmärgiks on kaardistada rahvakultuurikollektiivide rahastamisega seonduv hetkeseis ning selgitada välja tegelikud vajadused kollektiivide püsimajäämiseks.

See on suur samm edasi, et meie traditsioonide ohumärgid otsustajateni jõuaksid. Ja seda ikka selleks, et meie koori-, orkestri- ja tantsujuhid saaksid väärikat töötasu ning, et maakohtades saaks heliseda laul, kõlada pillimäng ja kajada tantsusammud.

Pille Lill

Pille Lill on eesti ooperilaulja ja kultuuritegelane, Muusikute fondi PLMF looja ja loominguline juht, kes kandideerib tänavu riigikogu valimistel Isamaa nimekirjas, Kristiine, Põhja-Tallinna ja Haabersti piirkonnas.