Home Tunnustus Politsei teenistuskoerad Willy, Olari ja Vahva saadeti pensionile
Politsei teenistuskoerad Willy, Olari ja Vahva saadeti pensionile

Politsei teenistuskoerad Willy, Olari ja Vahva saadeti pensionile

Täna saadeti Pärnus pensionipõlve nautima kolm teenekat teenistuskoera Willy, Olari ja Vahva.

Willy on politseis tööl olnud ligi 11 aastat, Olari üheksa ja Vahva kaheksa aastat. Kolm belgia lambakoera on pika karjääri jooksul aidanud üles leida keelatud aineid, kadunud või eksinud inimesi ja kinni pidanud ohtlikke kurjategijaid.

Pärnu politseijaoskonna koerajuht Ene Miil rääkis, et patrullkoer Willy on karjääri jooksul saavutanud mitu olulist töövõitu. „Kohe meenub kaks sündmust, kus vaid tänu Willy abile oleme õigeaegselt inimesele appi jõudnud. Esimese juhtumi puhul olime just Vändrast uude piirkonda, Pärnusse, tööle tulnud ja kolmandal tööpäeval saime väljakutse Laadi kanti, kus oli kaduma läinud üks mees, kelle elu võis olla ohus. Otsingud kestsid pimedas peaaegu tund aega. Ühel hetkel võttis Willy mehe kodukoha lähistel jälje üles, pööras järsult tee pealt tihedasse metsa ja haugatas,“ kirjeldas Miil otsinguid.

Mehe tervislik seisund ei oleks võimaldanud tal ise metsast välja tulla. Samuti olnuks tema leidmine koera abita väga keeruline. „Sellised töövõidud teevad südame alt soojaks,“ sõnas Miil. Mõnda aega hiljem lahendasid Miil ja Willy hea koostöö tulemusel sarnase juhtumi, kui Häädemeeste kandist leiti ajakriitilise otsingu käigus metsast üles üks noor tüdruk, keda ähvardas külmumisoht.

Tööalaste saavutuste kõrval on Willy aastate jooksul osalenud erinevatel teenistuskoertele korraldatud patrull- ja narkokoerte kutsemeisterlikkuse võistlustel. Üheskoos on võidetud hulk auhindu. „Oleme alati võistlustel osaledes favoriidi staatuses olnud ja Willy on oma oskustega tugevat konkurentsi pakkunud,“ rääkis Miil uhkusega. Lisaks jäljeajamisele on Willy lisaerialana juurde õppinud, kuidas terava nina abil edukalt tuvastada keelatud ainete asukohti. „Näiteks, kui Willy alles õppis, kuidas lõhna järgi leida üles keelatud aineid, siis osalesime kogemuse saamiseks ühel narkokoertele mõeldud võistlusel. Kuidagi juhtus aga nõnda, et teiste narkootiliste ainete otsimisele spetsialiseerunud koertega võisteldes saavutasime esikoha hoopis meie, kuigi Willy jaoks oli ju tegu lisaerialaga,“ rõõmustas koerajuht võimeka teenistuskoera saavutuste üle.

Sarnaselt Willyga tegutses Rapla politseijaoskonna teenistuskoer Olari kahel rindel. Peamiselt oli ta küll spetsialiseerunud jäljeajamisele ja otsimisele, ent vajadusel täitis ka ründekoera ülesandeid. „Enne Olari viiendat eluaastat ei arvanud keegi, et temast võiks ka ründekoer saada. Nimelt on ta tohutult leebe loomuga ja inimsõbralik. Tihtipeale iseloomustati Olarit kui koera, kes vajadusel on võimeline küll ründama, ent siis palub kohe vabandust,“ rääkis Rapla politseijaoskonna koerajuht Margit Härm naerdes. Aastatega Olari loomus karmimaks ei läinud, ent see pole talle teenistusülesannete täitmisel takistuseks saanud. Koera pehme loomuse panid Härm ja Olari enda kasuks tööle ennetusüritustel, kus nad sageli käisid tutvustamas politsei teenistuskoeri ja nende tööülesandeid. Erakordse sõbralikkusega võitis Olari alati igal üritustel külastajate südamed.

Härm rääkis, et tööülesandeid täites muutus Olari täielikult. „Nendel hetkedel, kui minu hääletoon muutus käskivaks, siis muutus momentaalselt ka Olari hoiak,“ selgitas koerajuht. Ta tõi näiteks ühe Raplamaal toimunud sündmuse, kus ohtlik kurjategija oli sündmuskohalt põgenenud ja otsingutele oli kaasatud rohkelt politseijõude, sealhulgas Härm koos Olariga. Olari oli pikalt õhtupimeduses otsingutel jälge ajanud ja Härm otsustas ta mõneks hetkeks politseiautosse puhkama viia. Vahetult enne autoni jõudmist muutus Olari rahutuks. Härmi suunava käskluse peale võttis koer jälje üles ja vaid mõni minut hiljem juhatas Olari terav nina koerajuhi kurjategijani, kes ennast metsas peitis. Koos abijõududega peeti mees kinni.

„Üks analoogne olukord, kus inimene peitis ennast metsas lootuses, et teda ei leita, tuleb veel meelde. Olime pikalt otsinud ühte meesterahvast, kelle umbkaudse asukoha oli tuvastanud kopter. Ometigi, kuna otsingud toimusid rägastikus, ei suutnud me algul maapinnal mehe asukohta tuvastada. Õnneks oli meile taaskord abiks Olari terav nina,“ meenutas Härm.

Kuigi Olari enam teenistusülesandeid ei täida, siis kindlasti hakkab koer temaga ka edaspidi tööl kaasas käima. „Olarile on kõik need aastad tööl käimine tohutult meeldinud. Ta tunneb ära politseivormi ja patrullauto ega haugu nende peale kunagi – äratundmisrõõmust lähevad Olaril kohe uhkelt pea ja saba püsti,“ rääkis Härm. Naljatades lisas ta, et pärast pensionile suundumist saab Olarist jaoskonna esimene neljakäpaline vabatahtlik.

Kuressaare politseijaoskonna koerajuht Ljudmila Roi ütles, et tema teenistuskoer Vahva on loomult iseteadlik ja mitmekülgne ning naudib üle kõige jäljeajamist ja esemete otsimist. „Algul oli Vahva nii patrullkoer kui ka narkokoer, ent kuna erialade valik läks liiga laiahaardeliseks, siis tegime otsuse keskenduda täielikult jäljeajamisele,“ selgitas Roi.

Töövõitudele tagasi vaadates tuleb Roil kohe silme ette üks eelmise aasta sündmus, kus kaks noormeest varastasid Saaremaal ühest kauplusest annetuskasti. Ühe noormehe peatas kohapeal üks tubli poekülastaja, ent teine pani annetuskastiga jooksu. „Politseipatrull asus otsima teist noormeest ja leidis ta veidi aja pärast, ent annetuskastita. Seepeale asusime Vahvaga annetuskasti otsima,“ kirjeldas Roi sündmuste käiku. Vahval ei kulunud annetuskasti leidmiseks kaua – ta võttis jälje üles ja juhatas oma perenaise kiiresti ühe läheduses oleva hoone varemete juurde, kuhu noormees annetuskasti peita oli jõudnud.

Kuigi Vahva teenistuspiirkond karjääri jooksul on peamiselt olnud Saaremaa, siis aastate jooksul on ta oma meisterliku otsimisoskusega abiks käinud nii Hiiumaal kui ka mandril. Ka pensionipõlves on Vahval plaan jätkata vabatahtlikult kadunud esemete otsimisega.