Avaleht Tunnustus Põlvamaal tunnustati kaunimaid kodusid
Põlvamaal tunnustati kaunimaid kodusid

Põlvamaal tunnustati kaunimaid kodusid

17. augustil tunnustas Põlvamaa Omavalitsuste Liit ühe Põlvamaa ilusama ja tuntuma koduaiaga Mikko talus 2018. aasta kaunimate kodude omanikke. Tänavu esitasid kohalikud omavalitsused tunnustamiseks 18 Põlvamaa koduaeda.

President Konstantin Pätsi 1936. aastal algatatud ja president Lennart Meri poolt 1997. aastal taastatud üldrahvalik liikumine „kodu kauniks” kestis koostöös maavalitsustega 20 aastat. 2018. aastast jätkab traditsiooni Põlvamaa Omavalitsuste Liit (POL) koos Eesti Kodukaunistamise Ühendusega.

Põlva maakonna 2018. aasta kaunimate kodude väljaselgitamiseks sai iga kohalik omavalitsus esitada tunnustamiseks kuni kuus kandidaati. Kokku esitati 18 koduaeda. Neist viis esitati ka üleriigilisele konkursile „Eesti kaunis kodu 2018″. Nende seast valis Põlvamaa kodukaunistamise komisjon kolm koduaeda Eesti Vabariigi Presidendi tunnustusele esitamiseks.

Kati ja Heiki Kurg kodu Ahja alevikus Põlva vallas

Perenaise sõnul on ta loonud aia puhtalt enda rõõmuks ja vajadustele vastavalt ning silmailu pärast. Aiandust õppinud ta ei ole, kuid on kogu elu käsi mullasena hoidnud. Tegemist on lihtsa ja väljapeetud linnaaiaga, mille haljastus järgib hoone arhitektuuri. Mitmed varjualused ja puhkenurgad võimaldavad nautida aeda eri külgedest ja päeva eri aegadel, põnevust lisab aiavalgustus.

Lea ja Margus Leivo kodu Põlva linnas

Seda perekonda ootas 31 aasta eest vastvalminud maja ja lage plats. Tasahilju asuti puid ja teisi taimi istutama, maad planeerima. Tegemist on maastikuliselt kauni ja liigirohke linnaaiaga, mille reljeef on oskuslikult ära kasutatud erinevate terrasside ja funktsionaalsete alade loomisel. Tee elamuni viib läbi pargiala, kus avara ja hooldatud muru taustal tulevad kõrghaljastuse erinevad vormid eriti hästi esile. Lisaks kaunile aiale on leitud oma ruum pallimängudeks ja lõkkekohale.

Malle Järv ja Piret Pikkajago kodu Hurmi külas Kanepi vallas

Perenaine räägib, et tegemist on ta kunagise vanemate koduga, mille peremeheks oli ta vend, kelle lahkumise järel maja üle võeti ja koos tütrega 2007. aastal aiaga tegelema asuti. Maakivi kasutamine istutusalade ja hoonete raamimisel on kogu kujunduse ühendaja. Taimede hulgas domineerivad erinevad okaspuuvormid, mis on istutusaladele oskuslikult paigutatud, arvestades nende erinevaid dekoratiivseid omadusi ja kasvunõudeid.

Kõiki kohalike omavalitsuste poolt maakondlikule konkursile esitatuid tunnustas Põlvamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Georg Pelisaar oma vastuvõtul raamatuga „Eesti kaunis kodu 2018″ ja istikuga ning riigihalduse minister Janek Mäggi mastivimpli ja tänukirjaga. Kolme parimat ootab ees sõit Viljandisse, kus 25. augustil toimub Vabariigi Presidendi vastuvõtt Eestimaa kaunistajate tunnustamiseks.

Kommentaarid