Avaleht Tunnustus President Kaljulaid andis üle rahvaluule kogumispreemiad
President Kaljulaid andis üle rahvaluule kogumispreemiad

President Kaljulaid andis üle rahvaluule kogumispreemiad

“Suur tänu kõigile kes on aidanud jäädvustada oma kodukandi ja teistegi kantide rõõmusid, olusid – kogu meie pärandkultuuri,” ütles president Kersti Kaljulaid täna Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis rahvaluule kogumispreemiate laureaatidele. „Nii saavad inimesed ja lood igavese elu – mida saame hiljem tsiteerida ja tõlgendada. Ja tulevastele põlvedele on need ukseks meie ja meie eelkäijate juurde, aidates mõista, millest mõeldi, mille pärast muretseti, mille pärast rõõmustati, ja milline üldse oli eesti keel,“ lisas riigipea.

Tänavu pälvisid preemiad Tartu Ülikooli Eesti rahvaluule dotsent Tiiu Jaago aastatel 1990 – 2000 kogutud Järve küla, praegu Kohtla-Järve, pärimusliku ajaloo materjali üleandmise eest ning Tartu Ülikooli tudengite rahvaluulekogumisele ja -uurimisele ärgitamise eest aastatel 1985 – 2018; Ellen Muru sisuka koostöö eest aastatel 2013 – 2019, ning metsanduse arendaja, looduskaitsja ja pärandkultuuri uurija Lembitu Tverdjanski silmapaistvate kaastööde eest aastatel 2015 – 2018 ning peapreemia kogumisvõistlustel „Esemed meie rännakuil“ (2019).

„Kui on vaja mõelda, siis rahvaluule arhiivi abil on võimalik varasemate põlvedega vestelda ja seegi võib anda häid ideid tuleviku mõtestamiseks. Ka suur osa meie tänasest kultuurist, mida isegi võiks nimetada popkultuuriks, ka selles on ju rahvaluulel ja selle kogumisel oma roll,” lisas ta.

Riigipea autasu parimatele rahvaluulekogujatele anti aastatel 1935 – 1940 enam kui sajale Eesti Rahvaluule Arhiivi kaastöölisele. Preemia taastati Eesti Kirjandusmuuseumi initsiatiivil 1993. aastal Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu toel, esimesed preemiad anti 1994. aasta veebruaris. Rahalise autasu suuruse määrab president Kirjandusmuuseumi ettepaneku alusel. 2020. aasta laureaatide preemia kogusummaks eraldati 3300 eurot, mis jagunes preemia saajate vahel võrdselt.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga