Avaleht Poliitika President Kaljulaid arutas Ühendriikide julgeolekunõunikuga kahe riigi koostööd
President Kaljulaid arutas Ühendriikide julgeolekunõunikuga kahe riigi koostööd

President Kaljulaid arutas Ühendriikide julgeolekunõunikuga kahe riigi koostööd

President Kersti Kaljulaid, kes on sel nädalal töövisiidil Ameerika Ühendriikides, kohtus eile hilisõhtul Valges Majas sealse riikliku julgeolekunõuniku Robert O’Brieni, kellega arutas Eesti ja Ameerika koostööd julgeolekuvaldkonnas ning Kolme Mere algatuse geopoliitilist konteksti.

Foto: Valge Maja

„Kolme Mere algatus, mille tippkohtumine toimub juuni Tallinnas, on muutumas oluliseks atlandiülese koostöö osaks, kus põimuvad nii majanduslik kui geopoliitiline dimensioon,“ rääkis president Kaljulaid pärast kohtumist. Julgeolekunõunik O’Brien toonitas omakorda, et Tallinnas toimuv tippkohtumine ning selle õnnestumine on kogu Kolme Mere algatuse tuleviku seisukohast võtmetähtsusega. Mõlemad kohtumise osapooled pidasid oluliseks Ameerika Ühendriikide võimalikult kõrgel tasemel osalemist sel sündmusel.

Foto: Valge Maja

Kohtumisel arutati ka julgeolekuolukorda laiemalt ning koostööd selles valdkonnas nii NATOs kui kahepoolselt ning küberjulgeolekuküsimusi, muuhulgas 5G võrgu väljaehitamist puudutavaid küsimusi. O’Brien tänas ka Eestit meie eeskujuliku panuse eest oma riigi kaitsevõime arendamisel.

Vabariigi President kohtus Valges Majas ka president Trumpi vanemnõuniku Jared Kushneriga. Ka sel kohtumisel arutati Kolme Mere algatusega seonduvaid küsimusi ning Kushner tunnustas Eesti seniseid ettevalmistusi ja ambitsiooni tippkohtumise korraldamisel.

Kushner vastutusalasse kuulub ka hiljuti Ameerika Ühendriikide välja pakutud Lähis-Ida rahuplaan. Foto: Valge Maja

Kushner, kelle vastutusalasse kuulub ka hiljuti Ameerika Ühendriikide välja pakutud Lähis-Ida rahuplaan, andis riigipeale ülevaate plaani hetkeseisust ja võimalikest edasistest arengutest. Riigipea rõhutas, et Eesti toetab püsiva lahenduseni jõudmist Iisraeli ja Palestiina vahelistel otseläbirääkimistel, mis arvestab mõlema poole legitiimseid püüdlusi.

Lisaks kohtus president Kaljulaid ka president Trumpi nõuniku Ivanka Trumpiga. Sel kohtumisel keskenduti peamiselt naiste võimustamise ning tüdrukute tehnoloogiahariduse küsimustele. „Eestil on siin kogemusi ja töötavaid mudeleid, mida saame jagada ka Ameerika ja ülejäänud maailmaga. Näiteks liikumine Unicorn Squad, mis pakub tüdrukutele huviharidusena tehnoloogiaõpet. Leppisime kokku, et tihendame tulevikus selles vallas kahe riigi vahelist koostööd,“ sõnas riigipea pärast kohtumist.

Vabariigi President on sel nädalal töövisiidil Ameerika Ühendriikides. Kuni kolmapäevani viibis ta Washingtonis, kus kohtus mitmete ministrite ja presidendi administratsiooni kõrgete esindajatega ning kõneles Ameerika-Iisraeli Avalike Suhete Komitee (AIPAC) kongressil digi- ja küberteemadel. Täna ja homme on riigipea New Yorgis, kus on kavas mitmeid ÜROga ja Kolme Mere algatusega seotud kohtumised. Riigipea naaseb Eestisse laupäeval.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga