Home Poliitika President Karis arutas ÜRO peasekretäri ja Balti kolleegidega Venemaa agressiooni Ukrainas
President Karis arutas ÜRO peasekretäri ja Balti kolleegidega Venemaa agressiooni Ukrainas

President Karis arutas ÜRO peasekretäri ja Balti kolleegidega Venemaa agressiooni Ukrainas

President Alar Karis, kes osaleb New Yorgis ÜRO 77. Peaassamblee avanädalal, kohtus koos Leedu riigipea Gitanas Nausėda ja Läti presidendi Egils Levitsiga ÜRO peasekretäri António Guterresega. Nad arutasid, kuidas vastata Venemaa sõjalisele agressioonile ja leevendada sellega seotud tagajärgi. President Karis rõhutas ÜRO rolli olulisust konfliktidele lahenduse leidmisel ja vajadust sõjakuritegude üle kohut mõista.

Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei

Balti riikide presidendid pidasid väga vajalikuks ÜRO aktiivset tegevust Venemaa agressioonile vastamisel ning tõid seejuures esile peasekretär Guterrese nähtavat panust ja rolli. „Meie kõigi kohus on teha maksimaalne pingutus, et survestada Venemaad sõda lõpetama,“ sõnas president Karis. Seejuures pidas ta oluliseks ÜRO peasekretäri toetust Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri juhitud missioonile Zaporižžja tuumaelektrijaamas ning rolli kokkuleppe saavutamisel Ukraina teravilja ekspordi jätkamiseks Musta mere kaudu.

Eesti riigipea rõhutas, et vajalikud on kõik jõupingutused globaalse lõuna riikide hõlmamiseks, kõik peavad mõistma Venemaa agressiooni koledust ning selle hävitavat tähendust globaalsele julgeolekule.

President Karis kordas ÜRO peasekretärile üle kutse külastada Eestit ning avaldas lootust teda peatselt Tallinnas tervitada.

Vabariigi President kohtus täna New Yorgis ÜRO Peaassamblee veerel Kosovo presidendi Vjosa Osmani ning Ecuadori presidendi Guillermo Lassoga.

Kohtumisel Ecuadori presidendiga räägiti Venemaa sõjast Ukrainas ning selle ohtlikust mõjust kogu maailma julgeolekule. Samuti arutati koostööd ÜROs, kuna Ecuador on järgmisest aastast alates kaks aastat Julgeolekunõukogu ajutine liige. Veel räägiti Ukraina abistamisest, sealhulgas riigi ülesehitusel.