Avaleht Eesti elu President Karis: Eesti põllumeest saame toetada ikka nii, et ostame tema toodangut
President Karis: Eesti põllumeest saame toetada ikka nii, et ostame tema toodangut

President Karis: Eesti põllumeest saame toetada ikka nii, et ostame tema toodangut

“Viimaste aastate poliitilised keerised on pidanud õpetama, et toidujulgeolek on osa iga maa julgeolekust,” rõhutas president Alar Karis Aasta Põllumehe auhinna üleandmisel Tallinna KUMU kunstimuuseumis põllumeeste olulist rolli. Aasta Põllumees 2023 tiitli pälvis Airi Külvet, kes on rajanud Jõgevamaale Puutsa tallu rohumaaveiste mahekasvatuse.

“Ajad ei ole lihtsad, valikud on keerulised. See pole sugugi protektsionistlik, kui kutsun kõiki ostma meie põllumeeste kui kohalike tootjate toodangut. Eesti tomat, õun, kurk ja porgand, liha, vorst ja sink, kodujuust ja hapukoor, värske või purgis kala – need maitsevadki paremini kui kaugemalt toodud kaup,” tunnustas president Karis.

“Eesti põllumeest saame toetada ikka nii, et ostame tema toodangut. Aga ostujõud, paraku, on viimastel aastatel vähenenud. See teeb muret,” ütles riigipea.

Ta meenutas, et toiduainete tootmine ja nende hinnad on olnud koos energiahindadega geopoliitilises keerises. “Viimasel aastal on toiduhindade tõus surunud paljude inimeste rahakotile ja vähendanud nende ostuvõimalusi. Nii peavadki paljud meist tegema raskeid valikuid. Selles hinnatõusus ei saa süüdistada põllumeest,” lausus riigipea. “Venemaa alustatud sõda Euroopas, mis tõstis energiahindu, mõjutas samamoodi ka väetiste ja põllumajandussaaduste hindu.”

President Karise sõnul peaks kõrgem hind panema toitu ja selle tootmist enam väärtustama, aga see võiks panna mõtlema ka sellele, kui vajalik on kohalik toidutootmine.

“Tänan kõiki Eesti põllumehi, kes oma tööga panustavad sellesse, et Eestis on tervislik toit turvaliselt kättesaadav ja vaatamata hinnatõusule ei ole me pidanud muretsema toiduainete kättesaadavuse tõsisemate probleemide pärast,” ütles president Karis põllumeestele.

  • Maaleht ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda korraldavad traditsioonilist konkurssi “Aasta põllumees” alates 2001. aastast, seekord toimub konkurss 23. korda. Selle eesmärk on esile tõsta uuendusmeelseid, keskkonnateadlikke ja edasipürgivaid põllumehi.