Avaleht Ukraina rahva toetuseks President Karis koos Olena Zelenskaga: me ei saa lasta Venemaal hävitada Ukraina laste lapsepõlve ja tulevikku
President Karis koos Olena Zelenskaga: me ei saa lasta Venemaal hävitada Ukraina laste lapsepõlve ja tulevikku

President Karis koos Olena Zelenskaga: me ei saa lasta Venemaal hävitada Ukraina laste lapsepõlve ja tulevikku

Eesti algatusel toimus septembrikuu lõpus New Yorgis kõrgetasemeline kohtumine, et suunata rahvusvahelist kogukonda ja ÜRO-d tegema kõike võimalikku, et seista Venemaa sõjajulmuse tõttu kannatavate Ukraina laste eest. Üritusel esines avasõnavõtuga president Alar Karis ja Ukraina riigipea abikaasa Olena Zelenska, üritust juhatas välisminister Margus Tsahkna. „Me ei saa Venemaal lasta hävitada või vägivaldselt röövida Ukraina lastelt nende lapsepõlve,“ sõnas riigipea.

Me ei saa Venemaal lasta hävitada või vägivaldselt röövida Ukraina lastelt nende lapsepõlve.

„Elu ja surm on Ukrainas põimunud. Seal, kus mõni aeg tagasi oli maja, on praegu üheksakorruseline surnuaed. Venemaa laastavale sõjaõudusele lisaks röövitakse Ukraina lapsi – kümneid tuhandeid on sunniviisiliselt Venemaale ja Valgevenesse küüditatud, laagritesse ajupesule saadetud,“ lausus president Karis.

Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei

„Juba nende sõnade väljaütlemine on valus, selle koleduse ette kujutamine on piinav. Kuid sellest peab rääkima ja tegema kõik võimaliku toimuva õuduse peatamiseks ning inimsusevastaseid kuritegusid toime pannud inimeste kohtu ette toomiseks,“ sõnas Eesti riigipea. „Kõigi Ukraina laste ja nende perede nimel, me ei saa lasta maailmal olla nii barbaarne, sest iga laps väärib normaalset lapsepõlve ja igal lapsel on õigus unistada ilusast tulevikust,“ lisas ta.

Kõigi Ukraina laste ja nende perede nimel, me ei saa lasta maailmal olla nii barbaarne, sest iga laps väärib normaalset lapsepõlve ja igal lapsel on õigus unistada ilusast tulevikust.

Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei

President Karis sõnas, et on sõja algusest saati korduvalt Ukrainas käinud, hiljuti oli Kiievis ka tema abikaasa Sirje Karis, kes osales riigijuhtide abikaasade tippkohtumisel, kus keskenduti laste vaimse tervise probleemidele. „Olen näinud põlenud surnukehi, tuhka, varemeid. Kuid siiani kõige kurvem koht, kus ma kunagi viibinud olen, oli Kiievi mälestuspaik enam kui 500 lapsele, kes on sõja tõttu elu kaotanud. Veel rohkemad on vigastada saanud,“ ütles president Karis.

„Peaaegu kaks kolmandikku Ukraina lastest on pidanud oma kodudest lahkuma ja ainult kolmandik saab koolis käia. Seda ebaõiglust ei saa lihtsalt kõrvalt vaadata. Me ei saa lasta Venemaa julmusel jätkuda,“ rõhutas president Karis.

  • Eesti korraldas ÜRO Peaassamblee veerel Ukraina ja Ameerika Ühendriikide, Belgia ja Euroopa Liidu delegatsiooniga kõrgetasemelise äärekohtumise. See keskendus Ukraina laste olukorrale Venemaa algatatud agressioonisõjas ja laste sunniviisilise deporteerimise valusale probleemile, mida Eesti järjepidevalt rahvusvahelise tähelepanu all hoiab.