1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. President Karis: meil on vaja ühist julgust, et kurjusele ei jääks viimane sõna
President Karis: meil on vaja ühist julgust, et kurjusele ei jääks viimane sõna

President Karis: meil on vaja ühist julgust, et kurjusele ei jääks viimane sõna

„Meil on vaja ühist julgust, et kurjusele ei jääks viimane sõna. Ärgem kartkem kurjusele vastu astuda, sest muidu tema jõud vaid kasvab,“ ütles president Alar Karis Eesti Apostelliku Administratuuri asutamise 100. aastapäevale pühendatud juubelikonverentsil Tallinnas.

Ärgem kartkem kurjusele vastu astuda, sest muidu tema jõud vaid kasvab.

President Karis tänas Rooma-Katoliku Kirikut töö eest, mida kirik on Eestis teinud alates tööst noorte ja abivajajatega kuni kultuuri- ja haridustöö ning vaimuliku teenimiseni. Selle töö olulisust ning Eesti Vabariigi ja kiriku head suhet on kinnitanud ka paavst Johannes Paulus II ja paavst Franciscuse visiidid Eestisse. Paavst Johannes Pauluse visiit iseseisvuse taastamise järel Eestisse oli president Karis sõnul ka sümboolne kinnitus, et kurjusest saab meelekindlusega võitu, ja kurjusele ei jää viimane sõna.

Foto: Olev Mihkelmaa

Riigipea meenutas, et esimene Eestit külastanud paavst Johannes Paulus II alustas 1978. aastal oma ametiaega Jeesuse sõnadega „Ärge kartke!“, mis on paljudele julgustuseks, lootuse ja kindlustunde loomiseks. Need kaks sõna iseloomustavad president Karise sõnul ka katoliku kiriku rolli iseseisvas Eesti Vabariigis, kuid andsid ka lootust meie inimestele kesk okupatsiooniaega, mida Püha Tool ei tunnustanud kunagi.

„Paavst Johannes Paulus II mure oli päevakohane siis ning on traagiline ja õõvastav reaalsus ka praeguses Euroopas,“ nentis president Karis. „Ükski halastust tundev inimene ei saa seda osavõtmatult kõrvalt vaadata ning ükski rahulikust maailmast hooliv poliitik ei või kurjusele teed ja võimalusi pakkuda, sest selle hukatuslikku tulemust on maailm juba kogenud.“

Foto: Olev Mihkelmaa

President Karise sõnul on endale ja oma maale kindlaks jäämine traagilistel aastatel raske, kuid just see hoiab alles lootuse avada kord uks parematele aegadele. „Endale ja oma usule jäi kindlaks ka peapiiskop Eduard Profittlich, kes kannatas koos kogudusega ja jagas oma traagilise saatusega meie maa kannatusi. Ta oli hirmust tugevam ja jäi truuks oma kutsumusele,“ rääkis president Karis.

„Priidel aegadel on kirik saanud siin alati julgelt ja vabalt, võimu sunnita, teha oma vaimulikku tööd. Täpselt meie iseseisvusmanifesti kinnituse kohaselt, et Eestis on tagatud usuvabadus ning kõik meie riigi kodanikud vaatamata oma usule, rahvusele või ilmavaatele on ühtviisi võrdsed seaduse ees,“ ütles president Karis.

Täpselt meie iseseisvusmanifesti kinnituse kohaselt, et Eestis on tagatud usuvabadus ning kõik meie riigi kodanikud vaatamata oma usule, rahvusele või ilmavaatele on ühtviisi võrdsed seaduse ees.

Riigipea õnnitles Eesti Apostelliku Administratuuri asutamise 100. aastapäeva ja paavst Franciscuse hiljutise otsuse puhul nimetada apostellik administratuur piiskopkonnaks. President Karise sõnul on see ajalooline ja innustav otsus.

Head Uudised GoodNews