Avaleht Eesti elu President Kersti Kaljulaid: ebavõrdsuse vastu võitlemiseks ja inimõiguste kaitsmiseks on vaja riiklikku poliitikat ja eelarveid, aga ka ülemaailmset solidaarsust ja koostööd
President Kersti Kaljulaid: ebavõrdsuse vastu võitlemiseks ja inimõiguste kaitsmiseks on vaja riiklikku poliitikat ja eelarveid, aga ka ülemaailmset solidaarsust ja koostööd

President Kersti Kaljulaid: ebavõrdsuse vastu võitlemiseks ja inimõiguste kaitsmiseks on vaja riiklikku poliitikat ja eelarveid, aga ka ülemaailmset solidaarsust ja koostööd

EWEC on paljuski edulugu, kuid palju sügavalt juurdunud ebavõrdsust, mida võimendavad veelgi kliimamuutused ja COVID-19, jätavad endiselt naised, lapsed ja noorukid õigustest ilma, ütles Eesti president ja EWECi kaasjuht Kersti Kaljulaid selle tegevusaruande esitlusel.

Naiste, noorukite ja laste tervise eest seisva globaalse liikumise EWEC aruanne analüüsib selle kümne aastast tegevust ja mitmeid positiivseid tulemusi, nagu laste ja emade suremuse märkimisväärset langust, ära on hoitud üle 25 miljoni lapsabielu ning rohkem tüdrukuid läheb kooli ja püsib seal kauem kui kunagi varem, ütles president Kaljulaid.

President Kaljulaidi sõnul ei ole see areng siiski jõudnud iga naise ega iga lapseni ning niigi keerulisi olukordi, nagu humanitaarkriis või konfliktipiirkonnas elamine, võimendab veelgi kliimakriis, mille negatiivset mõju saavad tunda just eelkõige naised ja lapsed.

Samuti on igasugune pandeemia läbi ajaloo progressi aeglustanud ja tema sõnul on praegune pandeemia paljastanud ebavõrdsust kogu maailma ühiskondades: „See on enneolematu oht, mis on juba häirinud tavapäraseid lapsepõlve vaktsineerimisi, hoidnud lapsi koolist eemal ja piiranud juurdepääs seksuaal- ja reproduktiivteenustele.“

Praegune olukord võib olla keeruline, kuid aeg on kriisis edasi liikuda: ebavõrdsuse vastu võitlemiseks ja inimõiguste kaitsmiseks on vaja riiklikku poliitikat ja eelarveid, aga ka ülemaailmset solidaarsust ja koostööd, rõhutas president Kaljulaid.

Ta lisas ka, et ka uute tehnoloogiate kasutamine aitab tõsta teadlikkust ja aidata abivajajaid: „COVID-19 pandeemia on Euroopast Aafrikani näidanud tehnoloogiate tähtsust. Usun kindlalt, et digitaalne tehnoloogia on suur võimaluste võrdsustaja üle maailma. ”

President Kersti Kaljulaid on naiste ja laste tervise eest seisva liikumise EWEC kaasjuht alates 2019. aastast ja ta osales raporti esitlusel Vändra raamatukogust, pannes nii punkti pikemale Pärnumaalt töötamisele.  

EWECi liikumisse annavad oma panuse nii erinevad riigid kui erasektor ja vabaühendused ja selle tegevus keskendub eelkõige emade, vastsündinute, laste ja noorukite ennetatavate surmade vältimisele ning vajalike tervishoiuteenuste kättesaadavuse parandamisele. Eriti keskendutakse keerulisema humanitaarolukorraga riikidele. Olulised põhimõtted on ka inimõiguste austamine, seksuaal- ja reproduktiivtervis ning –õigused ning naiste ja tüdrukute võimestamine.

Täna avaldati EWEC 2020 aruanne, milles analüüsitakse naiste, laste ja noorukite tervise suundumusi viimase 10 aasta jooksul.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga