Home Poliitika President rõhutas Davosis Kolme mere algatuse arutelul energia- ja transpordi ühenduste loomise tähtsust Euroopa julgeolekule
President rõhutas Davosis Kolme mere algatuse arutelul energia- ja transpordi ühenduste loomise tähtsust Euroopa julgeolekule

President rõhutas Davosis Kolme mere algatuse arutelul energia- ja transpordi ühenduste loomise tähtsust Euroopa julgeolekule

President Alar Karis arutas eile Davosi majandusfoorumi raames toimunud Kolme mere riikide presidentide paneelarutelul Poola riigipea Andrzej Duda ja Läti riigipea Egils Levitsiga, kuidas on sõda Euroopas selgelt välja toonud energia- ja transpordiühenduste loomise vajaduse, seda eelkõige julgeoleku seisukohalt, nii Kolme mere piirkonna riikidele kui kogu Euroopale. „Energiajulgeoleku kindlustamine ning ka näiteks tõrked teravilja tarnetes on näited sellest, millega meil tuleks taristu loomisel tegelda,“ sõnas president Karis.

Arutelul nenditi, et paari nädala pärast Riias toimuv tippkohtumine võimaldab muutunud julgeolekuolukorrast lähtuvalt anda Aadria mere, Läänemere ja Musta mere piirkonna riikide koostööle uus tõuge taristu projektidele keskenduda. Tuleb luua uued ühendused, mis lähtuvad Euroopa muutunud julgeoleku olukorrast ja vajadusest aidata Ukrainat. Selleks on vaja ka erasektori investeeringuid ja välispartnereid, ainult riigieelarvelistest panustest ei piisa.

Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei

Kolme mere initsiatiivis osaleva kaheteistkümne riigi ühine huvi on meelitada uusi usaldusväärseid investeeringuid, et arendada ja luua Euroopa idapoolsel põhi-lõuna teljel transpordi-, energia- ja digiühendusi ning taristut. „Kui Euroopa on läänest itta pigem hästi ühendatud, siis Euroopa idaosas on ühendused põhjast lõunasse peaaegu olematud. Meie piirkonnal on tohutu majanduslik potentsiaal olla ülemaailmne uuenduste ja nutikate lahenduste leviala,“ sõnas Eesti riigipea.

Kolmandik Kolme mere algatuse riikidest piirneb otse Ukrainaga. „Meil tuleks kasutada iga võimalikku viisi, et aidata Ukrainal sõjajärgselt oma riiki üles ehitada,“ lausus president Karis.

  • Kolme mere algatus (Three Seas Initiative, 3SI) on regionaalne koostööformaat, mis ühendab 12 Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahel asuvat Euroopa Liidu liikmesriiki: Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari.

Eile õhtul võttis Eesti riigipea majandusfoorumil osa arutelust, kus käsitleti maailma tipp-poliitikute, arvamus- ja äriliidritega Euroopa üleilmset rolli Venemaa agressiooni järel muutunud julgeolekuolukorraga maailmas. President Karis kohtus eile veel Armeenia presidendi Vahan Hatšaturjaniga ning Montenegro peaministri Dritan Abazovićiga.