Avaleht Eesti elu Rahvusraamatukogus avatakse näitus Eesti muusikaõpetuse ajaloost
Rahvusraamatukogus avatakse näitus Eesti muusikaõpetuse ajaloost

Rahvusraamatukogus avatakse näitus Eesti muusikaõpetuse ajaloost

laulikute näitus1Eesti Rahvusraamatukogu harulduste saalis avatakse 29. septembril kell 16 muusika-aasta raames toimuv näitus „Teele, teele kurekesed… Muusikaõpetus Eesti koolides kuni 1940“.

Eesti muusikaõpetuse ajalugu peegeldaval näitusel eksponeeritakse Eesti- ja Liivimaal välja antud koolilaulikuid ja muusikaõpetuse erilaadseid väljaandeid, mis on ilmunud ajavahemikus 1821–1940 ning olid kasutusel eesti, saksa ja vene õppekeelega koolides. Peatähelepanu on pööratud lastelaulikutele, mida on näitusel väljas üle 80 nimetuse.

laulikute näitus2Näitusele nime andnud lastelaul „Teele, teele, kurekesed!“ ilmus esmakordselt Viljandi koolmeistri Friedrich Kuhlbarsi 1868. aastal välja antud laulikus ja on jäänud koolilaulikuisse püsima kuni tänaseni, so. üle 140 aasta.

Mitmed aastate eest koolilaulikutes avaldatud lastelaulud on populaarsed tänini: „Õrn ööbik“ (1913), „Uhti, uhti, uhkesti“ (1913), „Juba linnukesed“ (1913), „Küll on kena kelguga“ (1913), „Mu koduke on tilluke“ (1931), „Mutionu pidu“ (1931), „Jaan läeb jaanitulele“  (1933) jpt.

laulikute näitus3Vanimaks Eestis trükitud kooli noodiraamatuks näitusel on Tartu gümnaasiumi muusikaõpetaja Carl Ferdinand Biedermanni (1792–1869) koostatud neljahäälsete koraalide kogumik „Vierstimmige Choraele nach ihren ursprünglichen Melodien ohne Begleitung zum Gebrauch für Kirchen u. Schulen“, mis ilmus kuues vihikus 1821–1825 Tartus.

Näitusel on eksponeeritud ka vanemaid muusikainstrumente Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogudest.

Koolilaulikute näituse koostasid Heidi Heinmaa ja Katre Riisalu.

Näitus jääb avatuks kuni 31. jaanuarini 2016. Võimalik on tellida näitust tutvustavaid ekskursioone.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga