Avaleht Eesti elu Rahvusvaheline raudteelaste mõõduvõtt algab reedel Türilt
Rahvusvaheline raudteelaste mõõduvõtt algab reedel Türilt

Rahvusvaheline raudteelaste mõõduvõtt algab reedel Türilt

6.-7. augustini leiab Türi-Viljandi trassil aset XII rahvusvaheline käsidresiinivõistlus Relsiralli, millest võtavad osa ligi 200 raudteelast, et pöörata tähelepanu rongiliikluse ohutuse olulisusele ja tähistada ühiselt Euroopa raudteeaastat.

Sel aastal osalevad rallil raudtee ettevõtete, ametite ja ohutusega seotud organisatsioonide esindajad Eestist, Venemaalt, Lätist ja Leedust. Kokku löövad ligi 133 kilomeetri pikkusel mõõduvõtmisel kaasa 11 võistkonda ligi 200 osalejaga.

„Kõikide osalejate ühine eesmärk on tõsta raudteeliikluse ohutusalast teadlikkust ja teha kõik selleks, et hoida ära traagilised sündmused raudteel ja selle läheduses,“ selgitas sündmust korraldava Go Groupi tegevjuht Jüri Etverk. “Ehkki raudteeõnnetusi oli mullu vähem kui varasematel aastatel, on iga õnnetus liiast ja jätkuv ennetustöö hädavajalik.“

Võistluse vahepunktides tehakse mitmeid peatusi, kus võistkonnad lisaks jõu- ja osavuskatsetele jagavad infot kohaletulnud inimestele. „Seekord oleme eraldi tähelepanu pööranud laste ja noorte teadlikkusele ning viime mitmes jaamas läbi eraldi neile suunatud programmi,“ lausus Etverk. „Nii on võistluse alguspunktis Türil ja finišis Viljandis plaanitud motodresiinisõidud lastele koos ohutusalase teabe ja meenete jagamisega.“

Võistluse avapauk antakse 6. augustil Türilt, kust sõit kulgeb edasi marsruudil Lelle-Eidapere-Lelle. Teisel võistluspäeval on kavas sõit trassil Lelle-Türi-Võhma-Olustvere-Viljandi. Mõõduvõtt koosneb mitmetest erinevatest ülesannetest: labidakeerutamise katse, lisasõidud jaamades ja otsustav dresiinide paarissprint võistluse lõpp-punktis Viljandis.

Edelaraudtee kodulinnast Türilt startiva Relsiralliga tähistatakse ühtlasi taristuettevõtte 20. tegutsemisaastat. Enne võistluse avapauku tutvustakse osalejatele Edelaraudtee äsja valminud juhtimiskeskust.

Võistlusele on kaasa elama oodatud kõik huvilised. Korraldajad on silmas pidanud kõiki tervisekaitse ja ohutust tagavaid meetmeid. Muu hulgas saavad võistelda vaid täielikult vaktsineeritud, COVID-19 läbi põdenud või värskelt tehtud negatiivse testi ettenäitavad võistlejad. Publikule on kasutada desovahendid. Suhtlus võistkondadega toimub vabas õhus.

Aastal 2002 alguse saanud võistluse algne idee pärineb Soomest, kus on peetud ka ala mitteametlikke maailmameistrivõistlusi. Viimati toimus Relsiralli 2019. aastal, mil võitjaks tuli Oktoobriraudtee võistkond Venemaalt.