Rahvusvaheline tehnoloogiapäev: uuenduslikud läbimurded, mis on inimeste elu tundmatuseni muutnud
Juba pea 10 aastat tähistatakse 6. jaanuaril rahvusvahelist tehnoloogiapäeva. Mitteametlik tähtpäev keskendub tehnoloogilistele edusammudele, mis on toonud suuri läbimurdeid näiteks turvalisuses, tervishoiu- ja haridusvaldkondades. Sel päeval arutletakse ka selle üle, kuidas on tehnoloogia ühiskonda kujundanud, milline on inimeste suhtumine tehnoloogia arengusse ning vastuvõtlikkus põimida see tavaellu.
Mitteametlik tähtpäev keskendub tehnoloogilistele edusammudele, mis on toonud suuri läbimurdeid näiteks turvalisuses, tervishoiu- ja haridusvaldkondades.
Nutikodud, 3D-printimine, nutisõrmused ja teised kaasaegsed tehnoloogiad pole vaid mugavuse küsimus – need pakuvad praktilisi lahendusi igapäevaste probleemide lahendamiseks. Sellised tehnoloogilised uuendused aitavad inimestel teha teadlikumaid ja jätkusuutlikke valikuid, parandades nii elukvaliteeti kui ka keskkonda.
Targa kodu lahendused
Targa kodu lahendused on muutumas järjest populaarsemaks ja kättesaadavamaks, kuna nende järele on suur nõudlus. Nutikad seadmed aitavad säästa nii aega kui ka energiat, muutes elu mugavamaks ja keskkonnasõbralikumaks. Üks levinumaid targa kodu seadmeid on kliimakontrolli süsteem, mis reguleerib kodu temperatuuri ja õhuniiskust vastavalt vajadusele. Süsteemi saab kaugjuhtida – kui kodu on tühi, hoitakse temperatuur madalamana, kuid enne koju jõudmist kohandub see automaatselt soovitud tasemele.
Nutikad seadmed aitavad säästa nii aega kui ka energiat, muutes elu mugavamaks ja keskkonnasõbralikumaks.
Nutikad lukud ja videovalve muudavad kodu turvalisemaks ja lihtsamini jälgitavaks. Võtmete asemel saab koju siseneda turvakoodi või biomeetrilise tuvastuse abil. Lisaks on loodud seadmeid, mis lihtsustavad tüütuid kodutöid. Kui robottolmuimejad on juba abimeheks paljudes kodudes, siis turul leidub ka näiteks riiete voltimise masinaid, mis aitavad kappi paremini korras hoida ja muuta tegevuse nauditavaks kõikidele pereliikmetele.
Nutikellad- ja sõrmused
Nutikellade- ja sõrmuste populaarsus on samuti märgiliselt kasvanud, sest on üha mugavamad ja kättesaadavamad. Need tervist, heaolu ja elustiili parandavad seadmed jälgivad kerge vaevata vererõhku, pulssi, unemustreid ja stressitaset. Tänu täpsetele anduritele suudavad nutikellad- ja sõrmused tuvastada ka väikseid muutusi organismis, mis võivad anda varajasi hoiatusi terviseprobleemidest, näiteks südame rütmihäiretest või unepuudusest. Vidinad on heaks abivahendiks ka neile, kel esineb kroonilisi haiguseid, sest nii saavad nad reaalajas jälgida tervisenäitajaid, sealjuures aitavad seadmed meelde tuletada ravimite manustamist.
Tänu täpsetele anduritele suudavad nutikellad- ja sõrmused tuvastada ka väikseid muutusi organismis, mis võivad anda varajasi hoiatusi terviseprobleemidest, näiteks südame rütmihäiretest või unepuudusest.
3D-printer
3D-printimine oli kunagi nišitehnoloogia, kuid nüüdseks on sellest saanud igapäevane tööriist, mida kasutatakse laialdaselt eri tööstusharudes, näiteks lennunduses ja autotööstuses. Suurimaks muutuseks peetakse aga 3D-printeri rakendamist tervishoius. Eriti märkimisväärsed edusammud on saavutatud ortopeedia ja kirurgia valdkonnas. 3D-printerid suudavad toota personaalseid proteese, asendusluid ja hambakroone. Meditsiinis peetakse kõige olulisemaks saavutuseks elusrakkudest bioprinditud kudede ja elundite loomist, mis päästab nende patsientide elusid, kellele ei leidu sobivat organidoonorit. Tavakasutajatele avab 3D-printimine võimaluse luua ja disainida nii tarbeesemetest kui ka keerukaid kunstiteoseid. See arendab loovust ja tehnilisi oskusi ning samal ajal aitab vähendada materjalikulusid.
Alternatiivsed tooted sigarettidele
Suitsetamise ohtudest ollakse üha teadlikumad ning teaduse ja tehnoloogia areng on loonud võimalusi, mis aitavad neil, kes muidu jätkaksid nikotiini tarbimist, teha seda tervisele vähem kahjulikumal viisil. Kuumutatava tubaka tehnoloogia eristub tavasigarettidest selle poolest, et tubakat kuumutatakse, mitte ei põletata. Kuna põlemisprotsess puudub, jõuab kehasse oluliselt vähem kahjulikke kemikaale, sest inimene ei hinga sisse suitsu, vingugaasi ja tõrva, mis on peamised suitsetamisega seotud terviseprobleemide põhjustajaks. Kuigi nikotiin ei ole ohutu ega riskivaba, võimaldavad tehnoloogilised lahendused täiskasvanud kasutajatel tarbida seda vähem kahjulikumal ja diskreetsemal viisil, vähendades nii tarbija enda kui ka ümbritsevate inimeste terviseriske.
Kuna põlemisprotsess puudub, jõuab kehasse oluliselt vähem kahjulikke kemikaale, sest inimene ei hinga sisse suitsu, vingugaasi ja tõrva, mis on peamised suitsetamisega seotud terviseprobleemide põhjustajaks.
Elektrihambaharjad
Elektrilised hambaharjad on näide tehnoloogia arengust, mis on teinud igapäevased harjumused mugavamaks, tõhusamaks ja huvitavamaks. Paljud tänapäeva mudelid on varustatud andurite ja rakendustega, mis aitavad jälgida harjamise kvaliteeti, annavad tagasisidet ja aitavad suuhügieeni parandada. Erinevalt tavalistest hambaharjadest suudavad elektrilised mudelid sageli eemaldada katu tõhusamalt ja jõuda raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse. Uuemate mudelitega saab rakenduse abil jälgida, kuidas hambahari suus liigub, märkides ära kohad, mis on harjamata jäänud. Tänu erinevatele harjamisrežiimidele ja rõhualarmidele õpivad inimesed paremini oma hammaste eest hoolt kandma.
Nutikaalud
Tehnoloogia areng avab ukse lihtsatele ja mugavatele viisidele enda kohta uute teadmiste saamiseks – silmapaistvamaks näiteks võib tuua nutikaalu. Kui varem sai kehaanalüüse teha vaid arsti juures või spordiklubides, siis nüüd on igal inimesel võimalus jälgida tervisenäitajaid kodus. Nutikaalud ei mõõda ainult kehakaalu, vaid analüüsivad ka keha koostist, sealhulgas rasvaprotsenti, lihasmassi, vee tasakaalu kehas ja luutihedust.
Kui varem sai kehaanalüüse teha vaid arsti juures või spordiklubides, siis nüüd on igal inimesel võimalus jälgida tervisenäitajaid kodus.
Paljud mudelid ühenduvad nutitelefonide rakendustega, mis salvestavad andmeid ja aitavad kasutajatel jälgida oma arengut ajas. Tänu sellele saavad inimesed personaalset tagasisidet oma terviseseisuni kohta ning mõistavad paremini, mida elustiilis muuta. Nutikaalud ei ole olulised vaid tehnoloogia arengu seisukohalt, vaid ka seetõttu, et innustavad inimesi teadlikumalt hoolitsema oma tervise eest.