Avaleht Kultuur Rapla Kirikumuusika Festival teeb koostööd maailmakuulsate muusikutega
Rapla Kirikumuusika Festival teeb koostööd maailmakuulsate muusikutega

Rapla Kirikumuusika Festival teeb koostööd maailmakuulsate muusikutega

Alexandra Soumm
Alexandra Soumm

Festival avab uksed juba 1. juulil kell 19.00 Rapla Maarja-Magdaleena kirikus, kus ettekandele tuleb Eesti heliloomingu suurkuju Rudolf Tobiase tütre Helen Tobias-Duesbergi “Reekviem” tema lapselapse Maaja Roosi (USA) juhatusel. Estonia Seltsi segakoor Heli Jürgensoni juhendamisel on ettevalmistanud teose, kus solistideks noored lauljad Arete Teemets, Tuuri Tede ja Tamar Nugis ning orelil saadab Piret Aidulo.

1. – 15. juulini juba 24-ndat korda toimuval festivalil on peaesinejaks Ameerika Talentide Sümfooniaorkester YOA, mida juhatab üks maailma tippdirigente Carlos Miguel Prieto (Mehhiko). Orkestri ees soleerib hetkel üks kuulsamaid tšelliste maailmas, Gautier Capuçon Prantsusmaalt. YOA residentuur ja kontserdid Eestis on eraõigusliku muusikute fondi PLMF seniseks suurimaks töövõiduks.

Carlos Miguel Prieto
Carlos Miguel Prieto

„YOA toob igal suvel kokku Ameerika mandrite andekamad noored muusikud Kanadast Tšiilini vanuses 18-30, kes osalevad 2 nädala pikkuses õppeprotsessis ja esinevad kokku harjutatud kavadega kuuajasel turneel,” kirjeldas PLMF direktor Leelo Lehtla ja lisas, et „YOA orkestri globaalset haaret iseloomustavad kontserdid tuntuimates saalides üle maailma, millega on televisiooni ja raadio vahendusel jõutud 12 miljoni kuulajani.“

Nigel Armstrong
Nigel Armstrong

YOA sümfooniaorkestri täiskoosseisu kontserdid toimuvad 15.07 Tallinna Jaani kirikus koos maailmakuulsa tšellisti ja dirigendiga ning 13.07 Rapla Maarja-Magdaleena kirikus, kus kuuleb väljapaistvalt Eesti heliloojalt Jüri Reinverelt tellitud teose maailmaesiettekannet sopranile ja sümfooniaorkestrile. „Mu oma tekstiga laulutsükli “Lieder bei schwebendem Licht” puhul on tegemist omanäolise järgnevusega Edvard Grieg’i ooperile Peer Gynt, kus on kirjeldatud maailma hetkelist hämarust, meie romantilist tausta, aga ka usku ja lootust,” lausus Reinvere teose kohta. Helilooja vokaalsümfoonilist muusikat saab Eestis kuulda esmakordselt, seni on tema vokaalteoseid esitatud ainult välismaal.

„Ma siiralt loodan, et YOA Eestis viibitud aeg on vastastikku inspireeriv ning rikastab meie kultuurisuhteid,” sõnas Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves oma toetuskirjas projektile. Tegemist on seni ühe suurima kultuurialase koostööprojektiga Eesti ja Ameerika riikide vahel.

Irina Zahharenkova
Irina Zahharenkova

„On tõeline au võõrustada esmakordselt Euroopas orkestrit, keda pärjati 2015. aastal Ladina-Ameerika Grammy’ga ning kelle kunstilisteks nõustajateks on teiste seas sellised kuulsused nagu Placido Domingo, Philip Glass, Yo-Yo Ma ja Margarita Argerich,” lausus Rapla festivali kunstiline juht Pille Lill. „Orkester on komplekteeritud laiahaardelise konkursi alusel, millest võttis käesoleval aastal osa pea 1400 noort muusikut.“

Lisaks YOA orkestri esinemstele toimuvad festivali kontserdid erinevates Raplamaa kirikutes, kus esinejate seas on noor akordionist Henri Zibo (5.07, Järvakandi kirik), puhkpilliansambel Brassers (2.07, Kehtna kirik), Rapla Mitte-Riinimanda noortekoor (3.07, Velise kirik), väljapaistev viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny koos VII Rahvusvahelise Rapla Suvekooli õppejõududega (6.07, Käru kirik), tunnustatud organist Tiia Tenno koos mitmete konkursside võitja Neeme Otsaga (8.07, Rapla kirik) ja mitmed Eesti tippsolistid musitseerivad koos YOA muusikutega 10.07 Vahastu kirikus.

Festivalipublikut rõõmustab esmakordselt vaba sissepääsuga loeng-kontsert teemal “Klassikalise muusika vägi” 14. juulil kell 15.00 Audentese Erakooli saalis (Tondi 84). Sündmuse viib läbi koos sümfooniaorkestriga YOA väljapaistev dirigent Benjamin Zander (UK), kes on suurt tunnustust pälvinud, kui kuulsa TED konverentsi üks eredamaid motivatsiooni kõnelejaid.

Festivali piletid on müügil Piletilevis hindadega 5€ – 25€

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga